For Consultation

Blog

Günümüzde vintage terimini çok sık kullanmaya başladık. Yakın geçmişimizde belli bir dönemi ifade eden bu tarz eski dönemlere ait eşyaların, günümüz ögeleriyle birleştirilerek oluşturulan yeni bir tasarımı ifade ettiğini söyleyebiliriz.

Vintage tasarımlar eski eşyalardan oluşur ve olabildiğince sade tasarımlara sahip. Bu noktada bir ayrım yapmakta fayda var. Peki her eski olan eşya vintage mıdır? Tabii ki hayır, çünkü vintage tasarımında kullanılan eşyaların yaşı maksimum 100 seneyi bulmaktadır.

100 seneden fazla süre içerisinde var olan eşyaları antika olarak değerlendirebiliriz. Vintage, 1930-1960 arasındaki bir dönemi kapsamaktadır. Vintage ürünler bu seneler arasında üretilen ürünlerdir.

İç tasarım şirketi

Yani bir ürünü vintage yapan şey o ürünün eskiden üretilmiş olması ve kullanılmış olmasıdır.

Bu tarzın genellikle tercih edilmesinin nedeni evinize bir stil katacak olmasıdır.

Vintage tarz kendi başına kullanıldığında basit, romantik ve zarif tasarımlardan oluşur. Bu sebepten ötürü seçtiğimiz parçaların seçimini dikkatle yapmamız gerekir.

Vintage tasarımlar genellikle çok sağlam parçalardır. Günümüzün fabrikasyon üretilen parçalarından farklıdır ve muhteşem bir el emeği- işçiliği barındırır.

Günümüzde son moda mobilya ürünlerin ve trendlerin revaçta olduğu bilinmekte. Eğer ki eviniz için vintage bir mobilya seçecek olursanız modasının hiçbir zaman geçmeyeceğini bilmelisiniz.

mimarlık firması

Bu stile ait parçaları, böylelikle her sene değiştirmek zorunda kalmazsınız. İçlerinde Art Deko, İskandinav tarzı ve modern özelliklere sahip mobilyalar da bulunur.

Bu tarzın mobilyaları günümüze göre daha renkli, sert ve keskindir. Gramafonlar, ahşap sandıklar ve özel oymalı koltuklar ve daha nicesi vintage stilde vintage dekorasyon ürünleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Retro ev dekorasyonu ile vintage ev dekorasyonunu ise birbirine karıştırmamak gerekir. Retro mobilyalar, eskimiş görünüm verilmiş mobilyalardan oluşmaktadır.

Vintage parçalar ise eski döneme ait mobilyalar ve günümüz eşyalarının karıştırılması ile oluşmaktadır.

iç tasarım

Evinizi vintage tasarımının eşsiz eşyaları ile kişiselleştirmek isterseniz işte kullanmanız gereken bazı iç dekorasyon ürünleri:

  • Eski moda ev gereçleri ve ahşap masa, sandalyeler
  • Ferforje lamba ve avizeler, abajur
  • Seramik ürünler
  • Renkli beyaz eşyalar
  • Nostalji sanat tabloları ve o döneme ait ünlülerin resimleri, reklamlar ve afişler
  • Aynalı bir tuvalet masası
  • Kristal vazolar ve parfüm şişeleri, masa örtüsü, mumluklar, kutular, siyah-beyaz fotoğraflar ve dekorasyonda çiçek kullanımı.

ev dekorasyonu

Döşemelerde ise; çiçekli perdeler, dantel peçeteler, halılarda ve yastıklarda, duvar kağıtlarında uyumlu desenlerin ve çiçek desenli detayların kullanılması ile bu tarzı elde edebilrsiniz.

Vintage stili tanımlayan renk skalası, krem, bej, açık kahverengi, kırık beyaz renk tonlarından oluşur. Bu renklere zamansız renkler adı verilir.

Bu tarzı önemli yapan modern parçalarla uyum sağlaması, mekâna kişilik katması, eski ve yeni parçaların kontrast olarak kullanılması sonucunda kendine has bir alan yaratmanın tadına varabilmenizdir.

Vintage mobilyalar özel hikayelere sahiptir. Sizlerde sıradan mobilyalar yerine evinizde bu stili kullanarak sizi yansıtan trendlere bağlı olmayan bir ev oluşturabilirsiniz.