cloudfront
Sürdürülebilir Mimari Tasarım

İsveçli genç iklim aktivisti Greta Thunberg, Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi'nde konuşma yapmak amacıyla yaptığı seyahatin karbon ayakizini en aza indirmek için İngiltere'den New York'a sıfır emisyonlu bir yatla 15 gün boyunca yelken açtıktan sonra dünya çapında bir fenomen oldu.

Viral geçen konuşmasıyla tüm dünyanın dikkatini iklim sorununa çekmeyi başardı, ancak mimarlar ve tasarımcılar etkiyi en aza indirmek ve iklim değişikliğiyle, sürdürülebilir mimari tasarım sayesinde mücadele etmek için projeler geliştirmek amacıyla uzun süredir çalışıyorlar.

İç tasarım şirketi

Sürdürülebilir mimari tasarım nedir?

İnsanların sağlığını ve rahatlığını arttırmayı ve çevre ile ilgili olumsuz etkileri azaltmayı hedefleyen, tasarım ile başlayan ve ürünlerle biten tüm tasarım alanlarında uygulanabilecek bir tasarımdır.

İç tasarım şirketi

Neden sürdürülebilir mimariye ihtiyacımız var?

Kendi hayatımıza hayati yararı için.

İklim değişikliği sorunu gerçektir, çünkü dünya büyük kirlilik ve doğal kaynak eksikliği yaşıyor.

Bu sorunun cevabı, doğanın kaynaklarını çevreye zarar vermeden kullanmaya, gelecek nesilleri ve yaşamı yüksek refah düzeyindeki yaşamı göz önüne alarak dengede tutmaya odaklanan yeşil mimarinin ana ideolojisinde yatmaktadır.

İç tasarım şirketi

Sürdürülebilirlik gerekliliği kesinlikle modern mimariyi etkiliyor.

Sürdürülebilir mimari gelecek için bir soru değil, fakat sürdürülebilir mimari ne zaman başladı?

İlginç gerçek, ilk sürdürülebilir mimari yapılardan biri, 1850'de London Crystal Palace ve Milano'daki Galleria Vittorio Emanuele II (şimdilerde Milano'daki en ünlü alışveriş merkezlerinden ve en çok ziyaret edilen turistik cazibe merkezlerinden biri.) Tasarım yapısında ve bu tarihi binalarda iç hava sıcaklığının düzenlenmesi için yeraltı hava soğutma odaları kullanılmasıyla başladı.

İç tasarım şirketi

1970'teki ilk Yeryüzü Günü, 1990'larda teknolojilerle gelişen ve bugünün geleceği olan sürdürülebilir tasarım hareketinin ortaya çıkmasının bir işareti oldu.

İç tasarım şirketi

2020'de evinizin tasarımında sürdürebilirliği uygulamak, refahınızı uzun vadeli olarak görmek için bir zorunluluktur.

İç tasarım şirketi

İki tür sürdürülebilir tasarım vardır:

Teknolojik

Verimli teknolojiler su, enerji tasarrufu sağlar ve ev sahiplerine para tasarrufu sağlarken çevreyi korumalarına yardımcı olur.

Pasif

Bir binanın ısıtılması, soğutulması ve aydınlatılması için gereken enerji miktarını önemli ölçüde azaltmak için gereken gerçek yapısal tasarım ve düzende yer alan pasif tasarımı içerir.

Pasif yöntemler herhangi bir mekanik veya elektronik cihaz gerektirmez ve minimum ek girdi gerektirir:

İç tasarım şirketi

Yeşil çatılar, Güneş Enerjisi, Geri Dönüşüm Malzemeleri, Cam yapılar, Doğal Taş ve diğerleri.

Sürdürülebilirliği ev tasarımınıza uygulamanın en kolay yolu ev mimariniz, peyzaj, villa yerleşimi ve malzeme seçiminizin pasif bir yöntemi olmasıdır. İç mekanın uzun ömürlülüğü konsept geliştirmenin önemli bir parçası olacaktır.

İç tasarım şirketi

Sürdürülebilirlik üzerinde büyük etkiye sahip olan tasarımdaki en popüler olanlardan biri Biyofilik Tasarım'dır

İç tasarım şirketi

Sürdürülebilir mimari tasarımın önemini ve tüm yaşamınızı olumlu yönde nasıl etkilediğini anlamanız, büyük bir fark yaratan küçük bir şey olduğu için kalıcı tasarım için sürdürülebilir tasarım unsurlarını evinizde kalıcı yarar için uygulamayı düşünmenizi sağlamalıdır.

 
İlginizi çekebilecek makaleler