For Consultation

Blog

Arabesk sanat, ilk İslam imparatorluklarında, özellikle de İslam sanatı ve bilimi için altın çağ olarak sınıflandırılan Abbasi döneminde gelişmiştir. Bu dönemde de, Arabesk sanatın temeli olan geometrik şekiller ve üçgenler hakkında yazan Iqleedes'in çevirisi gibi diğer yazarların çevirisi de yapıldı. Arabesk tarzında insanlık veya hayvan çizimleri bulunmazken, çizgiler, desenler, bitkilerin çizimleri arabeskte en yaygın olandır.

Arabesk mobilya tasarımı, sadece İslami evlerde değil, sadece mobilya tasarımında değil, pencerelerde ve aydınlatmada da çok yaygındı.

Camilerde ve saraylarda Arabesk iç tasarım sadece pencereli meşrebiyelere değil, aynı zamanda tamamen arabeskten yapılmış tüm odalara da uygulandı. Modern, çağdaş ve klasik tarzları içeren iç tasarım ve dekor devrimine rağmen, Arap dekorasyon tarzı, tasarım tarihinden asla yıkılamayacak veya ortadan kaldırılamayacak Hint, İngiliz ve Fransız tarzları gibi hala kendi tarzına ve önemine sahiptir. Modern arabesk mobilya esas olarak herhangi bir alana yaratıcı bir görünüm vermek için kullanılır. Arabesk mobilyalar da kullanıldığı alana lüks bir dokunuş getiriyor.

Arap ev stillerinde, çerçeveler, Kur'an tutucu, aydınlatmalar ve diğer aksesuarlar gibi aksesuarlara ek olarak tamamen Arap mobilyalara sahip bir köşe veya oda bulmak çok yaygındır. İslami dekor uzmanı Tasarımcı Imad al-Bartawi, sandalyeler, kanepeler, masalar, duvarlar, tavanlar ve hatta tasarımı tamamlayan küçük aksesuarlar dahil olmak üzere tam arabesk tasarımlı oryantal bir salonun tasarımı da dahil olmak üzere birçok fikir ve öneri sağladı, çerçeveler ve aydınlatmalar gibi. Bu oda, mekâna sıcaklık veren tarihi ve geleneksel bir duyguya sahip olacak. Arabesk modern stil, diğer birçok tasarımcı tarafından vurgulanan ortak bir özelliktir. Modern arabesk iç tasarım, mekâna benzersiz ve çarpıcı bir görünüm kazandırır ve konuklar bunu takdir etmeyi bırakamazlar.

Yüzyıllar boyunca arabesk kalıcılığın ardındaki sır, bu sanatın değeri ve ona değer veren ve talep eden insanlardır. Bu sanat, yeni teknolojiyi modern zamanda endüstrisini de kullandı ve uyguladı. Kayın, bakır, kabuk ve gümüşe dayanan Mısırlı arabesk için tek yarışmacının, Mısırlı kadar ünlü olmayan Suriye arabesk tarzı olduğuna dikkat etmek önemlidir. Öte yandan, dekor uzmanı Mohammad Al-Ghaturi, arabeskleri dengeyi koruyarak ve mükemmel bir sonuç elde etmek için uygun aksesuarları ekleyerek modern ve çağdaş mobilyalarla harmanlamanın mümkün olduğunu belirtiyor. Örneğin, arabesk kanepeler kullanarak, geometrik şekiller veya Arap desenleriyle desenli sıcak renklere sahip el yapımı halı kullanılabilir. Ayrıca yüksek kaliteli kabukların arabesk plaj sandalyelerini de kullanabiliriz.

Al-Ghaturi ayrıca, tam veya kısmen zenginlik ve sıcaklık veren arabeskten yapılmış olsun, özellikle yatak odalarında arabesklerin büyük etkisinden bahsetti.

Modern arabesk tarzını tamamlamada çok önemli bir rol oynayan ve güzelliğini gösteren aydınlatmayı ihmal edemeyiz. Arabesk desenlerini ve gravürlerini gösterecek sarı renk kullanılarak sıcak ve düşük aydınlatmaların olması tercih edilir. Modern arabesk tasarımında en çok tercih edilen renkler bej ve açık renklerdir ve beyaza daha yakındır ve koyu renklerden uzak durmalıdır.