cloudfront
En iyi mimarlık şirketi İstanbul

Evinizi dekore etmek heyecan verici ve aynı zamanda çok zor olabilir. Evinizin güzel ve rahat görünmesini sağlamaya çalışırken aynı zamanda büyük bir fark yaratabilecek bazı nüansları da görmezden gelebiliriz.

İşte Algedra'nın altını çizdiği, güzelce dekore edilmiş bir ev elde etmeyi engelleyen 10 hata:

1. Yanlış halı seçimi. Küçük bir halıyı büyük bir odaya koymayın, çünkü odanın boş görünmesini sağlar, doğru boyut kanepelerin ve sandalyelerin bacaklarını halının kenarlarına koymaktır. Banyonuz, duştan çıkarken konfor için yeterli olan tek bir küçük bir halı ile daha şık görünecektir.

İstanbul'da iç tasarım firması

2. Açık kablolar. Oturma odanızdaki, yatak odanızdaki ya da mutfaktaki diğer elektrikli cihazlardaki dağınık, gizli elektrik kabloları, evinizin iç kısmının dağınık görünmesine neden olabilir. Bu sorunu çözmek için, tüm kabloları kabin veya kütüphane ayağına toplayın veya duvar rengiyle uygun bir kapakla örtün. Bu sebeple, elektrik tesisatı yapmadan önce mobilya düzenini ve elektrik fişlerinin nerede olduğunu net bir şekilde görmek için uygun bir alan planlaması yapmak çok önemlidir.

İstanbul'da iç tasarım firması

3. Açık kablolar. Oturma odanızdaki, yatak odanızdaki ya da mutfaktaki diğer elektrikli cihazlardaki dağınık, gizli elektrik kabloları, evinizin iç kısmının dağınık görünmesine neden olabilir. Bu sorunu çözmek için, tüm kabloları kabin veya kütüphane ayağına toplayın veya duvar rengiyle uygun bir kapakla örtün. Bu sebeple, elektrik tesisatı yapmadan önce mobilya düzenini ve elektrik fişlerinin nerede olduğunu net bir şekilde görmek için uygun bir alan planlaması yapmak çok önemlidir.

İstanbul'da iç tasarım firması

4. Oranlar önemlidir. Mobilya seçerken bazı eşyalar katalogda veya mekanın çok büyük olduğu mağazada harika görünebilir, ancak evinizin oda büyüklüğüne göre mobilyanızın orantısız olması genel görünümde dengesizlik yaratacaktır. Evin ve mobilyaların ölçümlerini göz önünde bulundurmanız önemlidir, çünkü sevdiğiniz bir kanepe, büyük bir oda çok küçük olabilir veya tam tersi olabilir.

5. Çok fazla renk karıştırmak. Çok fazla renk karışımı göz için yorucu olup dağınık bir oda izlenimi veriyor. Bir rengin temel olduğu 3 ana rengin ve bir renkte de vurgunun oluşturulması ve harmanlanması için iki rengin az miktarda eklenmesi uyumlu, şık bir iç mekanın elde edilmesine yardımcı olacaktır.

İstanbul'da iç tasarım firması

6. Çok fazla aksesuar. En sevdiğiniz dekorasyon ürünlerini tek bir odaya koymaktan kaçının; bu görünüm odanın darmadağın görünmesini sağlar. Evinizin içi daha az aksesuar ile daha şık görünecek, aksesuarlar dikkatlice düşünülmelidir.

7. Çok farklı stillerden ögeler kullanmak. Çeşitli ve farklı tarzlardaki eşyaları sevebilirsiniz, ancak dekor eşyaları veya mobilyalar yarışma içerisinde gözükebilir. Çeşitli stilleri birleştirmek, zevkli bir iç görünüm için iç mekan tasarımcısı uzmanlığını gerektirir. Şık bir iç mekan oluşturmak için belirli tek bir tarzın seçilmesi, dekoratif unsurların ise başka bir tarzla desteklenmesi önerilir.

İstanbul'da iç tasarım firması

8. Fiyata göre mobilya seçimi. Mağazadan daha ucuz bir seçenek bugün iyi bir değer ve kolay bir çözüm gibi görünebilir, ancak özelleştirilmiş mobilyalar uzun vadede daha iyi bir yatırımdır. Mobilya seçerken göz önünde bulundurulması gereken ilk şey, fiyat veya şekil değil, konforu olmalıdır. Özel mobilya, kişisel tarzınızın konforundan ve ifadesinden ödün vermemenizi sağlar.

İstanbul'da iç tasarım firması

9. Sadece bir ana ışık kullanarak dekorasyonu tamamlamak. Sadece odaya genel aydınlatma sağlayan genel aydınlatmanın kullanılması yeterli değildir. Rahat, şık ev için en iyi çözüm, üç ışık katmanının bir karışımını kullanmak olacaktır: Genel ortam-ambiyans için kullanılan ışık, odak alanlar için kullanılan ışık ve vurgu için kullanılan ışık. Ortam ışığı baz olarak alınır ve odak alanları aydınlatması hedeflenen aydınlatma, işlevsellik hedeflenen alanları aydınlatırken, vurguyu sağlayan aydınlatma ise daha ilginç bir ortam yaratan iç detaylara dikkat çekecektir.

10. Kumaşlardan kaçınma. İç mekanda kumaş kullanmaktan kaçınmak dekorasyonun düz ve cansız görünmesine sebep olacaktır. Ahşap, metal, desenli kumaşlar gibi çeşitli kumaş ve malzemelerin kullanılması ortama boyut katacak ve rahat bir atmosfer yaratacaktır. Küçük odalardaki koyu renkli mobilyalar ve halılar daha küçük görünmesini sağlar, ancak açık renkler ve camlar daha büyük görünmesini sağlar.

İç mekanınızı tasarlarken depolama alanını unutmak. İç tasarımınızın her zaman şık ve güzel görünmesini sağlamak için, çok fazla açık raftan kaçınmanız ve alan planınıza kusursuz bir şekilde dahil edilmiş özel depolama dolaplarına sahip olmanız gerekir

Bu 10 hatadan kaçınmak, güzelce dekore edilmiş bir ev yaratmanıza yardımcı olacaktır ve uzman bir iç mimara danışmak her zaman harika bir fikirdir.
İlginizi çekebilecek makaleler