For Consultation

Blog

Mobilya

Yatak odalarındaki mobilyalar ve diğer eşyalar, zevk ve yerel geleneğe bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Örneğin, bir ana yatak odası belirli bir boyuta sahip bir yatak içerebilir (çift kişilik, kral veya kraliçe boy); bir veya daha fazla şifonyer (veya belki de bir gardırop zırhı); komidin; bir veya daha fazla dolap; ve halı. Gömme dolaplar Avrupa'da, Kuzey Amerika'dan daha az yaygındır; bu nedenle Avrupa'da bağımsız dolap veya gardırop kullanımı daha fazladır.

Bireyin yatak odası, kişinin yanı sıra sosyal sınıfın bir yansımasıdır ve kişiye özgüdür. Bununla birlikte, çoğu yatak odasında yaygın olan bazı öğeler vardır. Yataklar genellikle yatağı yerden kaldırmak için bir yatak setine sahiptir ve dekorasyon sağlar. Birçok farklı yatak türü vardır, 14. yüzyılda alt sınıf samanla doldurulmuş şilteler üzerinde uyuyordu. 16. yüzyıl boyunca tüylerle doldurulmuş şilteler, bunları karşılayabilecek olanlarla popülerlik kazanmaya başladı. Sıradan bir kişi, yedi yıllık evlilikten sonra bir yatak satın alabilseydi her şeyin iyi olduğu söylenebilirdi.

18. yüzyılda pamuk ve yün daha yaygın hale geldi. İlk helezon yaylı yatak 1871'e kadar icat edilmemiştir. En yaygın ve en çok satın alınan yatak iç yaylı yataktır. Seçenekler, nispeten yumuşaktan oldukça sert bir yatağa kadar değişir. Birden fazla kişi bir odayı paylaşıyorsa yatak odasında ranza olabilir. Gece stantları da oldukça popüler. Çalar saat veya küçük bir lamba gibi çeşitli öğeleri koymak için kullanılırlar. Bir yatak odasında televizyona sahip olmak da oldukça yaygındır. 3-4 yaş arası çocukların %43'ünün yatak odalarında televizyon bulunmaktadır. Televizyonların yanı sıra, birçok yatak odasında gençler ve Avrupa'nın diğer bölgeleri arasında daha popüler olan bilgisayarlar, video oyun konsolları vardır.

Japonya'da futonlar yaygındır. Bir yatağa ek olarak (veya iki veya daha fazla çocuk tarafından paylaşılıyorsa, bir ranza), bir çocuğun yatak odasında küçük bir dolap veya şifoniyer, bir oyuncak kutusu veya bilgisayar oyun konsolu, kitaplık veya diğer öğeler.

Furniture. Bedroom Interior Design

Modern yatak odaları

Amerika'daki birçok evde en az iki yatak odası vardır- genellikle ana yatak odası ve çocuklar veya misafirler için bir veya daha fazla yatak odası bulunur.

Bazı ülkelerde, bir odanın yasal olarak yatak odası olarak nitelendirilmesi için sahip olması gereken temel özellikler vardır. Alaska gibi birçok eyalette, yatak odalarının dolaplara sahip olması gerekmez ve bunun yerine minimum boyut gereksinimlerini karşılaması gerekir.

Tanım gereği bir dolap, eşyaları saklamak için kullanılan küçük bir alandır. Bir yatak odasında, bir dolap en çok kıyafetler ve sahip olabileceği diğer küçük kişisel eşyalar için kullanılır. Geçmişte dolaplar en belirgin olanıydı. Gardırop, kıyafetlerin saklanabileceği veya asılabileceği dikdörtgen şeklinde uzun bir kabindir. Giysiler de bir şifonyerde tutulur. Tipik olarak güzel kıyafetler dolaba tutulur, çünkü boş zaman kıyafetleri ve iç çamaşırları şifonyere yerleştirilebilirler.

Birden fazla müstakil konut birimi olan binalarda (örn. Daireler), yatak odası sayısı büyük ölçüde değişir. Bu tür ünitelerin çoğu en az bir yatak odasına sahip olsa da- sıklıkla, bu birimlerin en az iki tane vardır- bu ünitelerin bazılarında yatak odası olarak kullanılmak üzere ayrılmış özel bir oda olmayabilir. (Bu birimler stüdyo, verimlilik, bedsit ve diğerleri dahil çeşitli adlarla biliniyor olabilir).

Bazen, ana yatak odası, genellikle süit adı verilen özel bir banyoya bağlanır.

Modern Bedroom