For Consultation

Blog

Hangi iç mimarlık şirketini seçmeliyim? İç mimar nasıl seçilir? Kendim yapmayı mı tercih etmeliyim?

Bunlar muhtemelen yeni evinizi tasarlamayı ya da mevcut eviniz için tadilat yapmayı planlarken kendinize sorduğunuz ilk sorular.

Ayrıca dikkate alınması gereken daha çok şey var.

Fakat bir kere bir iç mimarı işe almaya karar verdiğiniz zaman, projeniz için doğru olan kişiyi nasıl seçeceksiniz?

Potansiyel iç mekan tasarımcınızla tanışırken sormanız gereken 10 önemli soruyu burada bulabilirsiniz:

1. Ne zamandan beri iç mimarsınız?

Bu bilgi, dekorasyondaki bilgi ve uzmanlığını belirlemek için önemlidir. İç mekanınızın küçük bir tadilatı için deneyimsiz genç mimarları seçebilirsiniz, ancak kesinlikle yeni eviniz ve daha karmaşık projeniz için deneyimli birini seçmeniz gerekir.

10 Things to consider before hiring Interior designer

2. İç mimarınıza soracağınız bir sonraki şey, sizinkine benzer projelerde deneyime sahip olup olmadığıdır.

Muhtemelen mimarların portföyünü daha önce görmüş olabilirsiniz veya bir arkadaşınız tarafından önerilmiştir. Projenizin özgün olup olmadığını anlamak, projenizin karmaşıklığını, uygulanıp uygulanamayacağını görmek için projenizi ve beklentilerinizi detaylı bir şekilde açıklamak önemlidir.

3. En çok hangi alanlarda deneyimlisiniz?

Potansiyel iç mimarınızın uzmanlık alanı ticari iç mimari, konut mimarisi veya ofis iç mimarisinde uzmanlık olabilir. Uzmanlık alanının bilinmesini istemek iyi bir sorudur. İç mimarınızın portföyüne daha iyi bakmak, zevklerinizin benzer olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacaktır, ancak iç mimar, müşterinin ne istediğini dikkate alıyorsa bu daha önemlidir.

4. Projenin ne kadar süreceğini düşünüyorsunuz?

Proje yürütme süresi, iş kapsamı, karmaşıklık ve seçtiğiniz iç mimari tasarım tarzına bağlı olarak değişebilir. Bu nedenle, iç mimarınızla tahmini bir tamamlanma süresi hakkında görüşmeniz gerekir, özellikle de kararlaştırılan son tarihi aşan fazladan bir süre verecekseniz.

10 Things to consider before hiring Interior designer

5. İç tasarım süreci nasıl olacak?                                                                                                                          

Tecrübeli bir iç mimar, projenizin her aşamasının tüm yönlerini ve iş akışını, hepsini anladığınızdan emin olana kadar açıklayacaktır.

6. Mevcut bütçe dahilinde istediğim şeyi elde edebilir misiniz?

Bütçenizi ve iç mimarınıza sağlayabileceğiniz toplam para miktarını açıklamanız gerekir, çünkü deneyimli bir iç mimar, bütçenizdeki tüm fikir ve gereksinimlerinize ulaşabilecek imkanlara sahip olmalıdır. İstediğiniz sonucun bütçe dışında kalması durumunda, iç mimarınızın önce öncelikleri belirlemenize yardımcı olması gerekir.

7. Özel bir inşaat ekibi ile mi çalışıyorsunuz?

Yoksa müteahhit kiralamaktan sorumlu muyum? Tecrübeli iç mimar, birlikte çalıştığı veya önerebileceği bir ekibe sahip olacaktır. İç mimarı işe alırken, anahtar teslimi bir proje sunup sunamayacağına dikkat etmek önemlidir; bu, hayalinizdeki süreci daha az stresli ve mümkün olan en fazla sayıda tarafla uğraşmaktan kurtulmanızı mümkün kılarak süreci sorunsuz hale getirecektir.

10 Things to consider before hiring Interior designer

8. Ödemeyi nasıl tercih edersiniz?

Ödeme yönünü unutmamak gerekir. Saygın bir iç mimar büyük olasılıkla ödemeyi, taksitli bir şekilde, projenin ortasında ikinci taksit olacak şekilde ve son taksidi ise son aşamada talep edecektir. Bazıları ise saat başına ödemeyi tercih ediyor.

9. Bana seçebileceğim seçenekler sunacak mısın?

Tamamen mimarınızın zevkine güvenmeyi planlıyorsanız deneyimli ve güvenilir bir insanı işe aldığınızdan emin olmalısınız. Tartışmadan ve yukarıdaki soruların cevaplarını aldıktan sonra potansiyel iç mimarınıza güvenip güvenemeyeceğinizi öğrenebilirsiniz.

10. Sözleşme Şartları ve Koşulları

Ayrıca son fakat en az tartışılacak şey bir sözleşmedir. Her iki tarafın da üzerinde anlaşmaya vardığı net şart ve koşullara göre formüle edilmiş olmalıdır, beklenen hizmetler ve ödemeler detaylı bir şekilde açıklanmalı, projenin tahmini maliyeti ve projenin beklenen son bitiş tarihi de dahil edilmelidir.

10 Things to consider before hiring Interior designer

Uzmanlarımızdan biriyle görüşmek için her zaman Algedra Interior Design İstanbul ile iletişime geçebilir ve mükemmel bir eşleşme olup olmadığını görebilirsiniz.

Projeniz için doğru bir iç mimar arama sürecinde bol şans dileriz!