For Consultation

Blog

En çirkin binalar olarak kabul edilen tehditkar ham beton kuleler olarak da bilinen brütalist yapılar, yeniden kıskanılacak ve yoğun bir şekilde etkili hale geldi. Ama nasıl?

Nasıl olduğunu öğrenmek için önce brütalist mimarinin ne olduğunu öğrenelim.

Brütalizm

Brütalizm, malzemeleri, dokuları ve yapıyı vurgulayan, son derece etkileyici formlar üreten bir stildir.

Le Corbusier'in 1940'ların sonlarında Marsilya'daki Unité d'Habitation ile yaptığı çalışmada ortaya çıkan terim, ilk olarak 1953'te Alison Smithson tarafından, İngiltere'nin Soho kentindeki Colville Place'deki bir ev için gerçekleştirilmemiş bir proje için "yeni vahşiliğin ilk temsilcisi" olarak kullanıldı. " Tasarımında çıplak beton, tuğla ve ahşap kullanılmıştı. Bununla birlikte, hareketi kuran mimari tarihçi Reyner Banham'ın 1955'te Alison ve Peter Smithson'ın Hunstanton, Norfolk'taki okulunu, çelik ve tuğla yapıları ve hizmetleri sergileme konusundaki tavizsiz yaklaşımı nedeniyle incelendi.

Brütalist Mimarinin Özellikleri

- Pürüzlü yüzeyler

- Büyük formlar

- Olağandışı şekiller

- Yapıların ifadesi

Mimarlıkta Brütalizmin Canlanması

Mimarlık dünyasında, her şey vahşi doğanın yeniden takdir edilmesiyle ilgilidir. Canlanma nispeten hızlıydı - hükümranlık, birkaç on yıl boyunca kınama ve yıkımdan putperestliğe ve saygıya doğru yol aldı.

Tahmin edebileceğinizin aksine, bu mimari yapılar adını agresif bir şekilde çatışmacı sertliğinden veya rahatlık için özür dileyen kaygı eksikliğinden almaz.Terim basitçe "ham beton"  kelimesi için Fransızca olan béton brut'tan alınmıştır.

Brutalist hareket 1950'lerden 70'lerin ortalarına kadar popülerdi ve çoğu zaman kurumsal olarak görevlendirildi - çoğu brütalist yapılar okullar, kiliseler, toplu konutlar ve hükümet binalarıdır. 1980'lerde, mimari trendler tamamen dokunaklı ve eski dünyanın canlanmasına dönüştükçe, brütalist görünüm çok sert ve soyuttu ve stil hızla gözden düştü.

architecture

Bununla birlikte, birkaç on yıl ileri sararsanız, arzu edilen bir stilistik poz olarak geri döner - ya da belki de hepimizin sığınabileceği somut bir sığınak olarak ortaya çıkar.

Brütalizm, mimarinin sade ve tehditkar tekno müziğidir. Brutalist binaların bakımı pahalı ve yıkılması zordur. Kolayca yeniden şekillendirilemezler veya değiştirilemezler, bu nedenle mimarın amaçladığı şekilde kalma eğilimindedirler. Belki de hareket kükreyen bir tarza geri döndü çünkü kaotik ve parçalanmış dünyamızda kalıcılık özellikleri çekici gelmektedir.

Herkes için tasarlanmış, ancak şimdi genellikle lüks statünün, brütalist mimarinin, özellikle de insanların gerçekten yaşayabileceği birkaç ev ve dönüştürülmüş ticari binaların sembolleri olarak hizmet eden, yüzyıl ortası sol eğilimli modern yapıların orijinal asil niyetleri gibi. - estetik odaklı seçkinler tarafından saldırıya uğradı. Ve her tarz popülist yeniden keşfin zirvesinde olduğu gibi, değerini henüz kavramamış olanlar tarafından da silinmenin eşiğindedir.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, tasarımcıların ve mimarların tam olarak vahşi olarak tanımladıkları konusunda hararetli tartışmalar var. Kategori olarak geniş ve kötü tanımlanmıştır.

Cesur ve heyecan verici bir mimari hamleydi ve haritada bir veya iki brütalist örneği olmayan çok az yer vardı. Buradaki sembollerden başlayarak, hepsini mahvetmeye kararlı olanlardan hazineleri koruyalım ve korumaya yardımcı olalım.

1. Londra Bankası ve Güney Amerika

bank architecture

2. Barbican Merkezi ve Malikanesi

building architecture

3. Spomenik Anıtları

structure architecture

4. Geisel Kütüphanesi

creative architecture

5. Varsayım Aziz Meryem Katedrali

library design

Evinizi yeniden tasarlamayı ve yenilemeyi düşünüyorsanız, iç tasarım ve mimari projenizi yeniden tanımlamak için bizi arayın veya ofislerimize gelin.

BAE'deki birinci sınıf iç tasarım şirketlerinden biriyiz, bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.