For Consultation

Blog

Farklı bir geçmişe sahip olan Wabi-Sabi, tanımlanması zor bir terimdir. Anlamları örtüşen iki kelimenin birleşimidir. Wabi, orijinal olarak doğa ile birlik olarak anılırken, Sabi kusurlu güzelliği ifade eder.

15. yüzyıla kadar uzanan bir Japon felsefesidir. Bu felsefe, aslında, iç tasarımın cömert tasvirine dayanan çeşitli eğilimlere bir tepki olarak ortaya çıktı - ağır süslemelere, detaylandırmaya, nadir ve çoğu zaman çevre dostu olmayan malzemelerin kullanımına odaklanan trendlere karşı idi.

Budist öğretisinin üç varoluş belirtisinden türetilen bir kavramdır - süreksizlik, ıstırap ve boşluk. Bu "kusurlu güzellik" estetiği, malzemelerin gerçek doğasını ve yavaş yaşayan bir yaklaşımla asimetriyi kavuşturur.

İlkeler ve Uygulama

Wabi felsefesini bir yaşam tarzı olarak yorumlayabiliriz, ancak wabi sabi, yaşamın tüm yönlerinde karmaşıklığı tanıyan ve kabul eden, aynı zamanda sadeliğe değer veren ve her şeyden önce özgünlüğü takdir eden üç basit gerçeğe dayandığından, bu yetersiz bir ifade olacaktır.

iç tasarım

Bu gerçekler bize nihai gerçeği söyler - hiçbir şey sonsuza kadar sürmez, hiçbir şey tam değildir ve hiçbir şey mükemmel değildir.

Wabi sabi felsefesi ve ilkeleri materyalizmin ötesinde bir arayışı temsil eder ve bilinçli bir tercih olarak minimalizmi tercih eder.

Wabi-Sabi Trendi

Wabi-Sabi bir tasarım trendinden çok daha fazlasıdır. Bu yeni yaşam tarzına başlarken akılda tutulması gereken yedi estetik ilke vardır. Bunlar Kanso veya sadelik, Fukinsei veya düzensizlik, Shibumi veya abartısız güzellik, Shizen veya doğal, Yugen veya ince zarafet, Datsuzoku veya özgürlük ve Seijaku veya dinginliktir.

yatak odası iç tasarımı

Gerçek sanat, estetiğe, sağlığa, yaşam tarzına ve çevreye büyük faydalar sağlayacak bu ilkeleri hayatın her alanında bir araya getirmektir. En önemlisi, Wabi-Sabi kendimizle, gezegenle ve yediğimiz yiyeceklerle olan ilişkilerimizi güçlendirmemize yardımcı olur.

Kusurluluk

Wabi-Sabi, günümüzün teknoloji odaklı, seri üretim, lüks kültürü olmayan her şeyi temsil ediyor. Pürüzsüz laminatlar için dokulu ve eskitilmiş ahşap ve ipek için kaba pamuk ile alışveriş merkezleri yerine çiftçi pazarlarının varlığını kutluyor. Wabi-Sabi düşünce süreci, kusurları iyileştirmekle ilgilidir. Donuk ve bulutlu bir manzaranın ham güzelliğini ya da terk edilmiş bir depo ya da barakanın güzelliğini anlama yeteneği ile ilgisi var. Herhangi bir nesnenin veya malzemenin tüm dokusu, çizikleri, çatlakları ve yarıkları kendi hikayesini anlatma yeteneğine sahiptir. Bu hikayeyi keşfetmeyi ve kusurları onurlandırmayı öğrenmek, gerçek Wabi-Sabi'yi keşfetmektir.

İç dizayn

Wabi-Sabi değerleriyle gelen belirli bir güven verici sakinlik var. Wabi-Sabi bir tasarım terimi olarak doğrusallığı, temizliği, basit silüetleri, doğal formdaki malzemeleri ve organik kütleleri kapsar.

oturma odası iç tasarımı

Zamanla eskiyen malzemeler, her malzemenin hikayesini anlatırken yaşam alanlarına karakter katar. Doku ve patina onları benzersiz bir şekilde kusurlu kılar ve 'mükemmel kusurlu' tahmin etmek imkansızdır. Tarz, doğanın ezici bir takdirinden kaynaklanmaktadır. Organik yaşam, şekiller, silüetler, dokular ve kütleler içeren iç mekanlar, Wabi-Sabi'yi kanalize etmenin mükemmel yoludur.

Renkler

Orijinallik Wabi-Sabi için kilit bir kavramdır, bu nedenle organik malzemeler ve renkler bunu başarmada önemli bir rol oynamaktadır. Wabi-Sabi renkleri, mekanları doğallığa odaklanan sakin ve uyumlu atmosferlere dönüştürmek içindir.

oturma odası tasarımı

Renk ilhamı için doğaya dönmek, kahverengi, bej, gri, beyaz ve yeşilden oluşan nötr bir paleti ortaya çıkarır. Wabi-Sabi, İskandinav paletinin doğal pastelleri veya Akdeniz toprak tonlarıyla çalışan bir estetiktir. Anodyne renkli bir oda, Wabi-Sabi'yi somutlaştırmak için mükemmel bir dinginlik ve ferahlık sağlar.

Daha fazlası için bizimle iletişime geçin.