For Consultation

Blog

Tarih boyunca, yüksek katlı gökdelenler inşa etmek, bunu dünyadaki bir şov haline getirmek, cennetten bir onur duygusu yaşamak ve nefes kesen mimarinin ihtişamını vermek birçok mimarın hayallerinin en büyük başarılarından biriydi.

Aynı zamanda dünya üzerinde isim yapmanın somutlaşmış bir biçimiydi.

İmkânsız görünse bile, yaratıcılığın sınırlarının ötesine geçen herhangi bir iç tasarım ve mimari yapı, zamanı geldiğinde gerçek olabilir.

Gökdelenlerin cenneti ve New York'taki en yüksek ilk bina olarak adlandırılan Flatiron Binası inşa edildiğinde, bugün klasik hale gelen üçgen yapının rüzgârdan kurtulamayacağı söyleniyordu.

Bununla birlikte, geçen zaman Flatiron Binası'nın New York'un etkileyici ruhunun en önemli ikonik sembollerinden biri olmaya devam ettiğini ve hem efsanevi hem de güzel olmayı başardığını gösterdi.

Sınırların Ötesindeki Binalar

İnsanlara sakin ve karmaşık bir heyecan duygusu veren gökdelenler, şüphesiz eşi görülmemiş bir mimari yapıya sahiptir.

Onları görenleri şaşırtan bu binaların nabzını hissedin ve onları etkileyin. Peki gökyüzünün üzerinde kalmaya ne dersiniz?

Bu binaların başınızı döndürmesine izin verin!

1- Burç Halife: Modern Zamanın Babil Kulesi

Dubai'de ilklerin mimari ve iç tasarım harikası. Modern zamanların Babil Kulesi!

Birleşik Arap Emirlikleri'nde bulunan Burç Halife, 828 metre yüksekliğiyle dünyanın en yüksek binasıdır. Adrian Smith tarafından tasarlanan bina; ismene çiçeği ve deniz karahindiba olarak bilinen bitkiden esinlenmiştir ve 2010 yılında Downtown Dubai projesinin bir parçası olarak açılmıştır.

iç tasarım şirketi

164 katlı binanın 150. katından sonra çelikten yapıldığı için dünyada betonarme kütle üzerine çelik konstrüksiyonla devam ettirilen ilk binadır.

Ayrıca, binanın tüm cephesi rüzgâr yüklerini en aza indirecek şekilde tasarlanmıştır. Köşeler daireseldir.

Gökdelenin (158. kat) üstünde, saatte 64 km hızla dünyanın en hızlı asansörü ve en yüksekte bulunan bir cami vardır.

2- Doğunun İncisi: Şanghay Kulesi

Amerikan mimarlık firması Gensler tarafından Çin'de yapılan Şangay Kulesi, 632 metrelik mimari yüksekliğiyle dünyanın en yüksek ikinci binası olarak tasarlanmıştır, yüksek enerji verimliliği sağlayan  ofisler, oteller ve alışveriş merkezi içeren bir yapıdır.

iç tasarım şirketi

Silindirik yapısıyla dokuz farklı bölümle yükselen dikey bir şehir, 120 derece kıvrılan ve bir dizi bahçe oluşturan ikinci bir dış cephe olarak tasarlandı.

Şeffaf çift duvarlı cephe, doğal binayı en üst düzeye çıkarırken, yeşil binanın çevresi ile iç mekanlar arasında görsel bir bağlantı sağlar.

3- Kutsal Şehrin Yansıması: Mekke Kraliyet Saat Kulesi

Ebrac El Beyt kuleleri olarak da bilinen Mekke Kraliyet Saat Kulesi, Suudi Arabistan'da yer almaktadır. Bina, İslam dininin kutsal bir ibadet yeri olan Mescid-i Haram'a birkaç metre uzaklıktadır.

iç tasarım şirketi

Kule, 601 metre yüksekliğiyle dünyanın üçüncü en yüksek binasıdır. Binanın ilk 350 metresi beton olarak inşa edilirken, yapısal çelikle 601 metreye ulaşılıyor. Gökdelen üzerinde ve yerden 120 kat yukarıda, her biri 43 metre çapında 4 büyük saat var.

iç tasarım şirketi

4- Teknolojik Yapılar: Ping’An Finans Merkezi

Son yılların yeni dönüm noktalarından biri olan teknoloji ve mimarinin harmanlanması yeni bir yüzyılın başlangıcı olarak kendini gösteriyor.

Bu yapılardan biri olan Ping’An Finans Merkezi, Otis teknolojisinin ve yeni dönem mimarisinin en iyi örneklerinden biri olarak kabul edilebilir.

iö tasarım şirketi

Çin'in silikon vadisi olarak bilinen Shenzhen'deki 599,1 metrelik Ping'An Finans Merkezi (PAFC), dünyanın dördüncü en yüksek binasıdır, Otis teknolojisine sahip 14 Otis Skyrise ve Gen2 asansörü kullanılır ve yerden 115 kat yukarıdadır.

5- Kore'nin Kraliyet Mücevheri: Lotte World Tower

En yüksek gözlem güvertesi Seoul Sky ile Kore gökyüzüne yükselen 554,5 metre yüksekliğindeki Lotte Dünya Kulesi, dünyanın en yüksek beşinci gökdeleni olma unvanına sahiptir. Gökdelen tasarımı, seramik, porselen ve kaligrafi gibi Kore geleneksel sanatlarından esinlenmiştir.

Kule, modernin geleneksel, doğa ve son teknoloji ile buluşmasını, mimarlarının ve iç mimarlarının başarılarını simgeliyor.

iç tasarım şirketi

Buna ek olarak, ziyaretçilerin sağlık, fitness ve finans merkezi bulabileceği çok amaçlı alan gibi modern kentsel yaşam için gerekli olan her şeyi ve küresel moda merkezi, alışveriş merkezi, muhteşem klasik müzik salonu vb. 123 mağaza bulunuyor.

6- Özgürlük Kulesi: Bir Dünya Ticaret Merkezi

Dünya Ticaret Merkezi'nin Kuzey Kulesi'nin bir önceki yerinde inşa edilen One World Trade Center, Batı yarımküredeki en yüksek binadır ve yerden 94 kat ve yer altında 5 kattan oluşmaktadır.

11 Eylül Saldırılarından sonra yıkılan İkiz Kuleler’in yerine New York'ta inşa edilen Tek Dünya Ticaret Merkezi'nin (WTC) girişinde yer alan Oculus, bir tür klasik dikilitaş ve anıtsal yapıdır.

Ayrıca, binanın yeni ortaya çıkan şekli, dünyadaki en güvenli, teknolojik olarak gelişmiş ve çevre dostu binalardan biridir.

iç tasarım şirketi

Yapımında kullanılan malzemelerin çoğu sanayi sonrası geri dönüştürülmüş malzemelerden gelir ve atıklarının dörtte üçünden fazlası geri dönüştürülür.

Tipik olarak, cam duvarlar yapısal stabilite için içeride demir ile tasarlanmıştır ve görsel olarak, iç tasarımın en çarpıcı özelliği şüphesiz kavernöz lobidir.

7- Çin'in Yenilikçi Binası: Guangzhou CTF Finans Merkezi

Guangzhou CTF Finans Merkezi, yüksek gökdelen tasarımındaki en son yeniliklere göre inşa edilen Çin'in süper yüksek katlı binası ve 530 metre mimari yüksekliğe ve yerden 111 kata sahip.

iç tasarım şirketi

Malzeme seçimi hem Çin mimari geleneklerine hem de gökdelen tasarımına akıllıca atıfta bulunurken, aynı zamanda azaltılmış enerji ihtiyaçları, korozyon direnci ve güneş ışığını kırma şeklinde çevresel faydalar sağlar.

Guangzhou'nun tropikal ikliminde doğal havalandırma sağlayan binada seramik cephe kaplaması tercih edildi.

Algedra'nın  ve dış tasarımından ilham almak için portföyümüzü inceleyin