cloudfront
İç tasarım şirketi

Biz yatak odasında daha fazla zaman harcamak ve dinlenmek için oraya gideriz. Bu nedenle, her insanın zevkine uygun olmalı. Renkler kişiliğe göre olmalı ve yatıştırıcı bir etki bırakmalı. ALGEDRA Interior Design'dan bir yatak odası için akıllıca yapılmış renk seçimleri ile ilgili bazı ipuçları:

Beyaz

Beyaz renk çok doğal ışık alan yatak odaları için mükemmeldir. Nötr bir renk olarak beyaz sabah enerji verir ve geceleri rahatlatıcı hissettirir.  Soğuk kar-beyaz renk tonundan sıcak kremsi beyaza kadar seçim yapabileceğinizi unutmayın. Renkli dekor detayları ekleyerek bir ortama yeni bir boyut oluşturun.

iç tasarım şirketi

Yeşil

Renk sembolizmi psikolojisine göre, yeşil renk yatak odaları için çok uygun, çünkü kişinin rahat ve yorgun olmadan uyuması için gereken özelliklerden biri olan rahatlamaya yardımcı olur. Sakinlik, huzur ve uyumu desteklemeye yardımcı olan ve rahatlamayı teşvik eden bir renktir.

İç tasarım şirketi

Sarı

Örneğin sarı renk, ailenin toplandığı yerlerde tercih edilir. Bu parlak rengi yatak odası dekorunda kullanırken, hardal veya altın rengi veya odanın etrafında hafif ve ince tonları olan tereyağı rengi kullanılıp açık veya loş olması tavsiye edilir. Sarı rengi akıllıca kullanmanız ve açık renk geçişlerini kullanırken abartmamanız gerekir.

İç tasarım şirketi

Mavi

Nötr gölgesinde ve camgöbeği mavisi, huzur ve sakinleştirici bir renktir ve yatak odalarında rahatlamak için mükemmel uyum sağlar, çünkü öfke hissini azaltır ve yaşamın baskılarını ortadan kaldırır. Odanın yüksek kaliteli ve zarif görünmesini istiyorsanız koyu mavi veya çivit mavisi ile boyanmış derin tonları kullanın. Ayrıca, orta mavi tonlar klasik yatak odaları için size hitap edebilir, çünkü karşı konulmaz bir huzur atmosferi yaratır. Mavinin daha açık gradyanları, daha koyu olanlardan daha işlevsel ve rahattır, tasarımın estetik tarafını ayırt etmek için mavi boyalı bir odanın aydınlatması dikkate alınmalıdır.

İç tasarım şirketi

Pembe

Pembe rengin ise vücut üzerinde yatıştırıcı bir etkisi vardır ve kasları gevşetir. Romantik bir atmosfer yaratan yatak odaları için uygun bir renktir.

Nötr renkte rahatlatıcı yatak odası

Nötr renkler ve pastel renkler yatak odası için muhtemelen en iyi fikirdir, çünkü bu renkler enerji vermez ve rahatlatıcı bir atmosfer yaratır. Eğer yoğun renkleri seviyorsanız onların yumuşak bir tonunu düşünün.

Sıcak toprak renkleri yatak odasını son derece rahat hale getirecektir.

İç tasarım şirketi

Mor

Yatak odalarında kullanılabilecek renkler için başka seçenekler de var, ancak bu renkler odayı boyamak için ana renkler değildir. Örneğin, derin menekşe rengi rahatlık hissi verir ve sakin bir zarafet ve lüks atmosferi yaratır. Patlıcandaki gibi koyu mor veya mavimsi mor, yatak odasına lüks ve yumuşak bir dokunuş sağlamak için tercih edilir. Lavanta renginin ve leylağın gradyan gölgeleri ve Alonso çiçeğinin rengi, odaya sakin bir renk ve kadınsı bir görünüm eklemeye yardımcı olur.

Çocuk yatak odaları, parlak mor tonlarda renklendirilmek için en uygun yerlerdir veya eğlenceli ve heyecan verici bir atmosfer yaratmak için aynı renkte tasarımlara ve formlara sahiptir.

Kahverengi

Kahverengi, istikrarın, konforun rengidir, güvenlik ve uyum duygusu verir, bu da onun çok yönlü bir renk olmasının yanı sıra yatak odası dekorasyonlarında en sık kullanılan renklerden biri yapar. Sakin bir atmosfer yaratmak için oda kahverengi olarak dekore edilebilir veya biraz heyecan ve değişiklik için onunla aynı olan diğer renkleri kullanabilirsiniz.

Kırmızı

Koyu kırmızı renk kullanımı heyecan vericidir ve kan basıncını arttırır. Varlığı asla sakin ve rahat bir atmosfer için yararlı olmaz, ancak kırmızı veya koyu kestane rengi veya tuğla gibi düşük dereceli kullanılırsa, göz için uygun ve rahatlatıcıdır.

Siyah

Siyah ana renk olarak bir seçim olmayabilir, ancak yatak odasında çevresinde siyah renk olarak bir dokunuş katabilir. Siyah renk oda elemanları arasında tutarlılığı ve uyumu koruduğundan, parlak renklerin keskinliğini azaltır ve parlak renkleri ve canlılıklarını vurgular. Ayrıca, siyah nötr renklerin zayıflığını düzeltir veya boşluklarını doldurur ve ihmal edilen değerlerini vurgular, aynı zamanda harmanlanmış renklerin konsensüsü ve uyumu üzerinde çalışır ve beyaz ile entegre edildiğinde, uyumlu ve tutarlı bir görünüm için ideal bir model oluştururlar.

Her durumda, bir oda için uygun rengin, sahibinin ruhuna ve en sevdiği renge bağlı olması sebebiyle,  yatak odası boyası olarak çok rahat ve uygun olsa bile her renk rahat hissettirmeyebilir.

Daha fazla tasarım fikri için portföyümüzü ziyaret edin.

İlginizi çekebilecek makaleler