For Consultation

Blog

Mutfak, evde yemek yapamayan kişilerin bile zaman harcadığı bir alandır.

Bu nedenle mutfak renk tasarımı akıllıca seçilmelidir.

Akıllıca tasarlanmış bir mutfak, çok rahat ve oldukça işlevseldir; bu da sizin yemek pişirme isteğinizi arttırabilir.

Renk seçiminin büyük bir etkisi olacaktır. Peki mutfağınız için renk nasıl seçilir?

How to choose color for your kitchen

Mutfak renk şeması seçiminiz birkaç faktöre bağlı olacaktır:

Mutfak düzeni

Mutfak tasarım tarzı

Mutfak boyutu

Mutfak düzenine bağlı olarak öncelikle açık mutfak veya ayrı bir alan ise daha farklı bir seçim yapabilirsiniz.

How to choose color for your kitchen

.Açık Planlı Mutfak

Açık plan mutfağın rengi mekanın geri kalanıyla uyumlu olacak şekilde seçilmeli. Bu, aynı renkte olması gerektiği anlamına gelmez. Aynı renkte devam etmek isteyebilirsiniz veya farklı renkteki mutfak alanının zıt rengi olacak şekilde, ancak bunun renk teorisine uyması gerekir ve iç dekorasyon stili mutfağın bağlı olduğu alanla aynı olacaktır.

How to choose color for your kitchen

Kapalı Plan Mutfak

Kapalı plan mutfak renginin, villanın geri kalanını tamamlaması gerekmez ve kesinlikle farklı bir iç tarz ve renkte olabilir.

Mutfak Boyutu

Mutfak renk seçimi de büyüklüğünden etkilenecektir. Geniş mutfak daha koyu renklerde olabilir ve iç karartıcı hissetirmez. Küçük boy mutfağın klostrofobik hissetirmemesi ve daha geniş hissetmesi için daha parlak renkler seçmek daha iyi olurdu.

Mutfak rengini seçerken bazı kısımlarını göz önünde bulundurmanız gerekir.

Mutfak dolapları, mutfak tezgahı, mutfağın duvarları

Mutfağın büyük kısmını alan ve sıklıkla mutfağın odak noktası olan mutfak dolapları, mutfağın renk tercihinde ilk seçimi yapılacak mekan olmalıdır.

How to choose color for your kitchen

Mutfak dolapları duvarlarla aynı renkte olabilir mi?

Tek renkli dekorasyona gidiyorsanız evet yapabilir, ancak aynı renkten çok fazla sıkılabilirsiniz. Aynı rengin çeşitli alt tonlarını kullanmak daha iyi olur.

Mutfağın renkli duvarlarının mutlaka sıradan olması gerekmez. İç mekan stiline bağlı olarak duvarlara süslemeler de dahil edilebilir.

How to choose color for your kitchen

En iyi tezgah, nötr renklerden oluşmaktadır, sadece renkli sebzeleri kesmek harika görüneceği için değil, aynı zamanda nötr renkler, uzun süre bakılmaları durumunda gözleri rahatsız etmemesi sebebebiyle tercih edilebilir. Ayrıca, granit, mermer, kuvars, beton ve paslanmaz çelik gibi tezgahlarda uzun ömürlülükleri için kullanılacak en iyi malzemeler olmakla birlikte (çoğu nötr renktedir), tezgahlara dokunmadan diğer öğelerin rengini değiştirerek iç mekanı kolayca yenileyebilirsiniz.

How to choose color for your kitchen

Modern mutfak dekorasyonu için renk seçerken asıl vurgu yerine, seçtiğiniz rengi zenginleştiren malzemeler ve kaplamalar tercih edilir, ya iştahınızı bastırmak için soğuk bir renk yelpazesi seçersiniz ya da mutfakta kalmanızı ve yemek pişirmenin, yemek yemenin tadını çıkarmanızı sağlayan daha sıcak renk spektrumunu seçersiniz.

Renk seçimi kişiliğe bağlı öznel bir şeydir ve aynı renkler farklı insanları farklı şekilde etkileyebilir.

How to choose color for your kitchen

Hayalinizdeki mutfak için renk seçerken Gordon Ramsey ve Jamie Oliver'i bile kıskandıracak olan bu genel tavsiyelere uyun.