For Consultation

Blog

Kökeni Yunanca "eklektikos" kelimesinden gelen eklektik kavramı, tek bir stile sığmayan alanları karakterize etmek için çok sayıda iç tasarım stilini ve dekor şemalarının karışımını vurgulayarak en iyisini seçmek anlamına gelir.

Yepyeni bir ev yaratmak için zengin, katmanlı, tamamen farklı unsurlar seçilerek uyumlu, güzel odaları yakalamak için çeşitli tarzlardan, kontrast tonlardan ve renklerden öğeler seçilerek, - bunlar dekorda eklektik olarak ortaya çıkan -  büyüklük etkisini canlandırmak için uyum getirecek stil özelliklerini oluşturur.

İlgi çekici, derin, çok katmanlı ve ihtişamlı bu tarz aynı zamanda farklı kültür ve dönemlerden de olabilir.

Başarılı bir eklektik tasarım şeması için sınır tanımayan bir yaklaşımla olağan koşulların dışında düşünmek rastgele bir ayrım değildir. Renk, şekil, doku, kaplama veya ölçek yoluyla birbirini harmanlayan öğelerle birleştirilen önceden düşünülmüş ve planlanmış bir düzen ile birlikte ev mobilyaları ve dekor çok önemlidir.

mimarlık firması

Bununla birlikte, uyumlu bir iç mekan yaratmak için eklektik ile dekorasyon yaparken iç tasarımın temellerini takip etmek hayati önem taşır, kusursuz bir zevke ve bilgiye sahip olmanız gerekir, bu nedenle profesyonellerle çalışmak büyük önem arz eder.

Burada eklektik iç mekanların temel ilkelerini bulacaksınız, okumaya devam edin;

  1. İki veya üç stilin birleşiminden meydana gelir;
  2. Eklektik stil düzenlemesi ahşap, taş, metal, cam ve kumaş gibi çeşitli dekoratif malzemelerin kullanımına izin verir. Arka plan ve döşeme ile yönlendirildiğinde plastik aksesuarlar ve mobilyalar da uygun olacaktır;
  3. Modern tarzlardan farklı olarak, eklektik, bol miktarda parlak renk paleti sağlamaz;
  4. Stil unsurları (mobilya, dekor, renkler, doku, malzemeler) doğal olarak iç içe geçmeli ve dengelenmelidir.
  5. İşlevsellik, titiz şekiller ve yumuşak çizgilerin bir kombinasyonu ile karakterizedir

Eklektik tarzdaki ev her zaman rahat, güzel ve olağanüstü görünür.

Ana paletle dinginliği yakalayın

Nötr beyaz ve gri, uyumu artırmak için özgürce ekleyebileceğiniz, çıkarabileceğiniz ve sonuçları kolayca görebileceğiniz döşeme, tekstil veya mobilyalarla dekorasyon yaparken eklektik stil üzerinde etkiye sahiptir.

mimarlık firması

Siyah, zümrüt yeşili ve parlak mercan paleti, ahşap ve pirinç tonlarıyla kontrast oluşturur.

Döşeme:

Optimum akış için düzenleme yaparken büyük anahtar parçalar ve dekoratif unsurlar çok önemlidir. Her mobilya parçası, bir amaca hizmet etmek için diğer odayı tamamlamalıdır.

İç tasarım şirketi

Tekstil:

Canlı veya zıt renklerin kullanıldığı doğal kumaşlar, etnik veya oryantal desenli yastıklar, parlak minderler ve düz perdeler, ferah bir hava alabilmek için odaya huzur katacak.

İç tasarım şirketi

Doku Çeşitliliği:

Görsel ve dokunsal olarak uyarıcı eklektik bir ev yaratmak için dokuları tekrarlayın ve değiştirin. Pürüzsüz ile kaba, sert ile yumuşak ve kalın ile inceyi eşleştirin ve desenleri, dokuları ve yüzeyleri karşılaştırmanın ilginç yollarını arayın.

mimarlık firması

Dekorasyon Ürünleri:

Çerçeveli ve çerçevesiz parçaları, ilgi çekici nesneleri ve heykelleri birleştirerek farklı bir dekor yaratmak artık çok kolay. Ölçeği ve oranı değiştirin ve renk, tema ve motifteki korelasyonları arayın.

dekorasyon iç tasarımı

Hiçbir şey yerinde görünmüyor, odalar kolayca birinden diğerine akıyor ve en uyumsuz öğeler bile birleşiyor gibi görünüyor.

Ritim ve Tekrar

Benzer çizgiler, şekiller, renkler, dokular, eklektik tarz için mekan boyunca iç tasarımın olmazsa olmazlarıdır.

Motifi yansıtan bazı unsurlar getirin. Minderler, kilim ve ayna, uyumlu bir görünüm verecektir.

İç tasarım şirketi

Eklektik tarz, odanızın hissini yükselterek sürpriz unsuru nedeniyle eğlencelidir. Ancak sıkı düzenleme, odanın iyi seçilmiş ve şık olmaktan ziyade uyumsuz ve dağınık hissetmesini önleyecektir.

Şık ve etkileyici bir eklektik dekor tasarlamak için daha fazla stil keşfedin.