For Consultation

Blog

Alpin iç tasarımı hakkında konuşmak için coşkulu kış mevsiminden daha iyi bir zaman var mı yoksa yılın herhangi bir zamanında konuşmak gereksiz mi olur?

Alpin iç tasarımı, adından da anlaşılacağı gibi, ilhamını Fransız Alplerinin karlı konumlarından alıyor. Beyaz karla çevrili bir manzara ve şömineden gelen ışıkla aydınlatılan oda ile Courchevel'deki en keyifli kış akşamlarını düşünün.

Alp bölgesinin en iyi geleneklerinde, dağ evleri ahşap ve taştan inşa edilmiştir ve dekorları sıcak ve rahat tutmak için gereken tüm ihtiyaçları içerir, bu nedenle Alpin iç mekanı hakkında bilinmesi gereken ilk şey, bu dekor tarzını karakterize eden en ayırt edici özellik olan ahşap kullanımıdır.

1. Ahşap kullanımı

İç mekan yerden tavana kadar doğal ahşap ile dekore edilmiştir. Alpin tarzı iç mekanda ahşaptan bahsedersek, aşırıya kaçmamış olursunuz. Ahşabın sağlıklı olduğuna inanılan doğal rahatlatıcı malzemeleri sevenler için bir cennettir. Zamanla ortamı donatmak için kullanılan özel işlem görmüş ahşap rengi değiştirerek daha da güzelleştirir. Bu tarz bir eve ilk taşındığınızda, taze bir ahşap kokusu hissedebilirsiniz. Bu bir zamandan sonra kaybolur ve evinizde ormanın zar zor fark edilebilen sonsuz tazeliğini bırakır. Sizi doğaya yaklaştıran stillerden biridir.

Mimarlık şirketi

2. Tarz benimseme

Anlaşılması gereken bir diğer önemli nokta da, bu tarz iç dekor, mimari ve inşaatın gelişmesiyle birlikte dağ evlerinden kaynaklanmasına rağmen, daha geniş çeşitlilikteki konut iç mekanları için evrilmiştir ve benimsenmiştir. Dağ evi tarzı olarak da adlandırılan modern Alpin tasarımı günümüzde sadece dağ evleri için değil, tatil beldesi benzeri evler, sahil evleri için de düşünülmekte ve doğru uygulandığında villa tasarımında da kullanılabilmektedir.

Mimarlık Şirketi

3. İç mimari incelikleri

Bu tarzdaki iç mimari, yüksek tavanlar, masif ahşap kirişler ve kısmen taş ve kırma duvarlar ve dışarının panoramik bir görüntüsünü veren tabandan tavana yüksek pencerelerle dikkat çekiyor. Bu özellikler onu modern villa tasarımında mükemmel bir şekilde uygulanabilir kılar; peyzaj tasarımının önemini unutmamak gerekir, çünkü çevredeki doğa Alpin iç mekanını ideolojisiyle tamamlar. Doğru malzeme oranları ve mimari çözümlerle, bu iç mekan Dubai gibi sıcak iklim bölgelerinde bile uygulanabilir.

Mimarlık şirketi

4. Renk düzeni

Ahşabın hakim bir malzeme olduğu düşünüldüğünde, iç mekanın temel renkleri kahverenginin tonlarıdır. Açık bej meşe veya koyu kestane tonlarının sıcaklığı, ahşap seçiminize bağlı olarak, iç mekanınız çok parlak veya çok karanlık olabilir. Bununla birlikte, temel olarak böylesine çok yönlü bir renk paletine sahip olmak, sınırsız çeşitlilikte kombinasyon sağlar. En yaygın tamamlayıcı renkler bej, gri, beyaz ve siyah olmakla birlikte, tercihe göre diğer canlı renkleri eklemekle sınırlı değildir.  İç mekanınız - sizin seçiminizdir.

İç mimarlık şirketi

5. Olması gereken eşyalar

Alpler tarzı iç mekan şöminesiz tamamlanmış sayılmaz. Başlangıçta, evi ısıtmak için tamamen işlevsel bir rol oynamıştır, ancak modern Alpin tarzı, lüks evin sahip olması gereken önemli bir dekoratif temel öğedir. Baca benzeri taş şöminelerden uzaklaşıp, en son teknolojilerle, en zarif şömineyi camdan ya da demirden, odak noktası olarak odanın tam ortasında  elektronik bir form ve son teknoloji trendi olacak şekilde yapabilirsiniz. Aynı zamanda akıllı bir evin parçası olarak iyi çalışacak bir öğe olacaktır.

Mimarlık firması

6. Mobilya

Geleneksel mobilyaya sahip olan Alpin tarzı; sade, masif ve rahattır, aynı zamanda rustik bir cazibeye de sahiptir. Eğimli tavanlı yatak odasında ekstra büyük bir yatak bulunur. Genellikle oturma odasına bağlanan yemek odasında ahşap masa vardır. Şöminenin yanında oturmak için koltuklar ve kanepeler bulunur. Çağdaş Alpin tarzında, modern mobilyaların kullanımını ve daha zarif bir his veren yeni formları görüyoruz.

Mimarlık şirketi

7. Dekor tamamlayıcıları

Yıllar önce, dağ evleri genellikle hayvan kürkü ve boynuzları gibi dekor öğeleri gibi av kulübeleri olarak kullanılıyordu. O günler çoktan geride kaldı ve dekorun bu unsurlarının yerini yeni sofistike eşyalar aldı. Geleneksel öğeler hala yaygın olsa da, çağdaş sanat ve çeşitli koleksiyonlar bu ev dekoruna daha sık giriyor. Alpler stilinde değişmeyen şey, bu dekorun son dokunuşları olan suni kürk battaniyeler, pelüş yastıklar ve yumuşak halılardır.

Mimarlık firması

Özetlemek gerekirse, Alp stilinin zenginliği, sadelik ve dekor için kullanılan pahalı doğal malzemelerle ifade edilir, bu da onu rahat ama zarif bir evin hayranları için mükemmel bir seçim haline getirir.

Bu iç mekan stilinden büyüleniyorsanız ve ev tasarım projenizde uygulanıp uygulanamayacağını merak ediyorsanız, iletişim formunu doldurun ve iç tasarımcılarımızdan bir danışmanlık alın veya daha fazla stil ilhamı için galerimize göz atın.