For Consultation

Blog

Yüksek kaliteli iç mimari tasarım malzemeleri en basit tasarımların bile lüks görünmesini sağlayabilir ve bir dahaki sefere yenilemeye karar verene kadar iç mekanın ömrünü uzatabilir.

İç mimari tasarım malzemeleri

Tasarım malzemeleri ve kaplamaları nasıl seçilir?

Seçim esas olarak stilden etkilenecek, ama burada bile çok sayıda değişken olacaktır.

İç Mimari Tasarım Malzemeleri

Pratiklik ve estetik karışım malzemelerini birlikte dengelemek için konsept oluşturan bir iç mimardır ve konseptin yaratılması proje sahiplerinin vizyonuna ve istenilen stile bağlıdır.

Çok sayıda iç tasarım malzemesi var ve günümüzde yeni teknolojilerle daha da yenilikçi ürünler üretiliyor. Ancak yüzyıllarca kullanılan ve yeni teknolojilerle geliştirilen ana malzemeler de vardır.

İç mimari tasarım malzemeleri

Pratik ve dekoratif amaçlar için kullanılan temel iç mimari tasarım malzemeleri kategorilerini şöyle sıralayabiliriz:

Doğal Taş- mermer, kalker, granit, kayrak ve diğerleri- gerçek kaliteyi simgeleyen dünyaya gerçek bir bağlantı sağlar.

Mermer, güzelliği ve dayanıklılığı için etkileyici tasarımlarda kullanılan en lüks taştır. Metalik ve cam elementlerle birlikte villa veya sarayın en lüks şekilde  görünmesini sağlamaktadır.

iç mimari tasarım malzemeleri

Granit, mutfak ve makyaj tezgahı için sıkça kullanılan, çizilmez, lekesiz, ısıya dayanıklı ve su geçirmez olan bir başka harika tasarım malzemesidir.

Ahşap - doğal olarak sıcak bir his veren ve bizi doğaya bağlayan benzersiz bir etkiye sahip olan başka bir malzemedir.

İç mekanda kullanılan en popüler ahşap türleri:

Meşe, kayın, çam, kiraz, kızılağaç, akçaağaç, ceviz, kavak, huş, maun ve tik.

Bu ahşapların her biri, renkler, doku ve tane desenleri gibi benzersiz bir görünüme ve özelliklere sahiptir.

Kullanım amacına bağlı olarak, ahşap uzun ömürlülük için özel işlem görmüş ve çok rustik doğal tasarım elde etmek için hasara karşı bir hammadde olarak kullanılabilir veya ahşap paneller, fayanslar, mozaikler, ahşap kaplamalar ve kompozit alternatifler türünde kullanılır.

Sert ahşap zeminin doğru bakım yapıldığında varlığını yıllarca sürdürebildiği ve daha sağlıklı bir yaşam için uzun vadede iyi bir yatırım olduğu iyi bilinmektedir.

Ahşap, rustik, endüstriyel, bohem şık, kıyı, İskandinav gibi iç mimari tasarım tarzlarında tasarım konseptinin ana unsurlarından biri olarak kullanılır.

İç mimari tasarım malzemeleri

Metal- modernite, topraklama ve sağlamlık duygusu verir. Metal yüzeyler çok pratik olabilir ve aynı zamanda farklı metallerin farklı görsel özelliklere sahip olması nedeniyle fevkalade dekoratif olabilir.

Metalleri sınıflandırmak gerekirse :

demirli: dökme demir, ferforje ve çelik

demir dışı: bakır, kalay, alüminyum, kurşun ve çinko

İç mimari tasarım malzemeleri

Ve bunlar özelliklerine göre belirli tasarımlar için kullanılır.

Dökme demir - çoğunlukla borularda ve tesisatta, spiral merdivenlerde ve sıhhi tesisat donanımlarında kullanılır. Çok şık tasarımlara sahip paslanmaz çelik, sıklıkla mutfakta kullanılır.

Bakır, kalay, alüminyum- daha dekoratiftir.

Tüm tasarım stillerinde kullanılan metal, bitimine bağlı olarak elde edilmesine yardımcı olur ve rustik veya çok zarif bir görünüm sağlar.

Örneğin, yüzeyler için kullanılan parlak pirinç, mermer ile çok lüks kombinasyonlar yaratır.

Cam - camlar şeffaf malzeme olarak değil, kendi başına kullanılabilecek benzersiz bir malzemedir. İç uygulamada, sertleştirilmiş veya temperli cam kullanılmalı, ısıl işlemle daha güvenli hale getirilmelidir, bu da onu beş kat daha güçlü kılar.

Renkli, süslemeler, buzlu, açık ve yansıtıcı olanları seçilebilir.

Algedra, her alan için ayrı ayrı oluşturulan iç tasarımları tasarlarken, her projeyi özel kılan benzersiz cam süslemeler kullanıyor.

Aynı zamanda tasarım malzemeleri de doğal ve yapay olarak ayrılmıştır. Doğal bir taş veya ahşabın yapay yerine kullanılması genellikle daha düşük bir bütçeyle benzer görünüm yaratma fırsatı verir.

İç mekanınız için tasarım malzemeleri seçerken çeşitliliğin içinde kaybolmak kolaydır ve en iyi fikir, bu görevin tamamlanması ve istenen vizyona ulaşmak için her malzemenin birleşimini bilen iç mekan tasarımcılarına güvenmektir.