cloudfront
İç Tasarımda Shabby Chic Tarzı

Shabby Chic tarzı ilk kez 1980'lerin sonlarında Büyük Britanya’da dekorasyon yaparken, ülke evlerinde eski mobilyalara hayat vermek fikrinden ortaya çıktı. Bu stil hızla yayıldı ve 90'lı yıllarda popülerlik kazandı.

İç tasarımdaki Shabby Chic tarzı yıllar önce çok popülerdi ve şimdi New Shabby Chic olarak geri dönüldü.

İç tasarım şirketi

Shabby Chic tarzı nedir?

Daha önce çoğunlukla açık renklerde çok feminen bir tarz olarak gösterilen Shabby Chic, bu nedenle bayan yatak odalarında sıkça kullanılıyor olup tüm ev için daha uygun hale getirilmesinde erkeksi yorumlar da görülebiliyordu.

İç tasarım şirketi

Bu tarzı özel kılan şeylerden biri de bir çeşit ‘’couture’’ eşyası kullanılmasıdır.

Aslında, vintage ve antik sevenler için çok uygundur.

Bu tarz eski ve ucuz anlamına gelmez, aksine dekor ve mobilyalara yumuşak bir rustik görünüm katarak değer katmanın yanı sıra duygusal değer fikrine yatkınlık verir.

İç tasarım şirketi

Shabby Chic mobilya nedir?

Shabby Chic mobilya da, formun büyük bir rol oynamaması bu tarzın önemli bir özelliğidir. Eski, antika ya da antika görünüşte görünen mobilya görünümleri ana aksettir. En sık ahşap kullanılır. Ahşap mobilyalarda, gerçek ahşap yaşlandıkça elde edilen en kolay stillerden biri Shabby Chic etkisidir. Özel kaplama ve dekupaj tekniğini kullanarak yeni görünümdeki mobilyalarda da aynı görünüm kazanılabilinir.

Shabby Chic stilinin renk paleti pastel yumuşak renkler, açık tonlarda pembe, gri, mavi ve kar beyazıdır.

Bu tarzı tanımlayan bazı dekor eşyaları

İç tasarım şirketi

Shabby Chic yatak takımı kar beyazı ya da çiçek motifli ancak kesinlikle çok dantellidir. Ahşap oyma veya döşemeli başlık kullanılır.

Basit naif süslemelerde veya çiçeklerle solmuş pastel renklerde Shabby Chic duvar kağıdı kullanılabilinir.

Shabby Chic stilde bir aynanın, iyi uyum sağladığı için en sevdiğimiz ürünlerden biri olarak Art Deko ve Klasik gibi diğer iç mekan stillerine dahil edilmesi kolay ve çok çekici görünüyor.

Fotoğraf çerçeveleri, mumluklar, zemin lambası ve perdeler gibi şık aksesuarlar, rüya gibi ve nostaljiktir. Fransız klasik iç mekanlarını hatırlatır ancak daha yumuşak bir şekilde.İç tasarım şirketi

Shabby Chic’in modası geçecek mi?

Shabby Chic tarzın modası geçmeyecek, romantizm dokunuşuyla, vintage ve büyüleyici yıpranmış, sofistike rustiğin bir kenarında olduğu için kendisini yeni formlarda yeniden keşfetmeye devam edecek.
İlginizi çekebilecek makaleler