cloudfront
 Art of Window Shades for Decoration

Metalik, rulo ve panjurdan oluşan yeni tasarımlara ek olarak klasik ve modern birçok perde stili mevcut ya da kanvas, metal, plastik ve bambudan yapılanlar gibi kullanımı kolay, ortama güzellik katacak birçok perde çeşidi var. Bunun yanı sıra doğal dış aydınlatmayı kontrol etmenizi mümkün kılarken aynı zamanda göze hitap eden çeşitli tarzlarda koruma alanı oluşturup mekanın mahremiyetini de sağlayabilirsiniz.

ALGEDRA Interior Design İstanbul uzmanları evinize uygun farklı tonlarda farklı bir atmosfer sağlayacak birçok perde çeşidi önermektedir:

1. Kanvas Perdeler:

Bu tür perdelerin kullanımı kolaydır ve perdelerin bir dekorasyon ögesi olarak kullanımının yanı sıra gölgeyi tek bir renkte yansıtır. Oturma odalarından yatak odalarına veya mutfağa uyacak tarzda birden fazla renkten oluşur; iç dekorasyon ve iç dizayn için kullanılan renkler de dekora uygundur ve yatay olarak geri çekilebilir.

Gölge oluşturmasına izin verdikleri ışık miktarına göre değişecek şekilde; kadife, keten veya ipek gibi en iyi kumaşlardan yapılırken oturma odası ya da salon gibi mekanlarda kullanılırlar.

2. Metalik Perdeler:

Yatay kanatları olan bu perdeler montaj ve temizliğinin rahatlığından doğan işlevsellikle birlikte kolay bir kullanıma sahiptir.

Mobilyalarınıza uyacak renk çeşitliliği ile karakterize edilirken, bir perdeye birden fazla renk ile basit bir dokunuş ekleyebilirsiniz. Bu perdelerin en iyi özelliklerinden biri esnek bir hareket sistemine sahip olması ve ışığın  perde ile etkileşimi sonrası içeri giren ışık miktarının kontrol edilmesidir.

Zarif ve kullanımı kolaydır, ofisler için çok uygun olan bu perde stili - burgu tarz gibi - çeşitli boyut ve şekillerden oluşabilir.

3. Dikey Kanvas Perdeler:

Bu perdeler, serbest ve kolay hareket fonksiyonuna izin veren yüksek kaliteli uzun dikey kumaş parçalarından oluşup, her zevk ve anlayışa hitap eden birçok renge sahiptir; perdelerin kolay hareketini sağlayıp ışık geçirgenliğini, boyut olarak değişen uzun gölge formları verecek şekilde kontrol eder. Biçim olarak genellikle iyi bir gizlilik sağlayan kalın veya desenli bir bezden yapılırlar ve perde rayı, perdelerin tamamen veya kısmen kapanmasına izin veren kendi çift hareketine sahiptir.

Bu tip perdeler oturma odaları, ofisler ve modern yatak odaları için uygundur.

4. Ayırt Edici Ahşap Perdeler “Bambu”:

Herkes, daima doğaya karşı tutkuludur, çünkü doğa bir rahatlık ve huzur kaynağıdır, bu nedenle sofistike ve lüksü bir araya getirdiğinizde, mekanla uyumlu doğal renkler de ahşap perde formunda sizlere sunulur.

Distinctive wood curtains

Bu perdelerin çoğu modern dekorasyon anlayışıyla uyumludur; oturma odasından yatak odasına veya resepsiyonda iç dizayn ve dekorasyon ile uyumlu kullanılırlar. Bu perde çeşitleri birçok gölge türünü yansıtan farklı şekil ve grafikte bulunurken mekana doğal bir çekicilik ve güzellik katmaktadır; sadece belirli tek bir işlevi olan bir perde olmaktan ziyade sanatsal bir resim olarak görülebilirler.

5. Renkli Vitray:

Mekana dekoratif yansımalar sağlamanın başka bir yaratıcı yolu, güneş ışığının perdenin geçirgenlik fonksiyonunu kullanarak, ışığın geçmesine izin vererek sanatsal bir resim oluşturmasıdır. Bazıları, altın ve bal rengi arasında değişen sanatsal dekorasyonlarla renklendirilmiş; doğal renkler, renkli camlar gibi alternatiflere sahipken çiçek desenlerinden de oluşabilirler.

Colorful stained glass decoration

6. Panjurlar:

Panjurlar, kaldırılabilen rulo biçiminde ince plastik şeritlerden veya ahşaptan yapılabilir, bir tür dış perde çeşidi olan panjurlar, ışığın girmesini engellemek için tamamen kapatılabilir veya kapatma derecesine bağlı olarak birçok renkten oluşabilir. Basit ışık çizgilerinden yumuşak gölgeler oluşturmak için hafifçe kapatın, gölgeleri azaltmak ve ışık miktarını artırmak için bunları açık olarak da kullanabilirsiniz.

Çeşitli renklere sahip bu perdeler, genellikle modern apartman ve villalarda kullanılır.

shutters wood decoration for villa

Bazıları, havanın içeri girip en serin yerlere ulaşmasını sağlayan geniş ahşap pencerelerin kullanıldığı eski rustik stili tercih ediyor ve bu stil ürünlerin boyanması da kolaydır.

Özellikle kırsal kesimde ve plaj evlerinde güzel renklere sahip olmasından dolayı çok sık kullanılırlar.
İlginizi çekebilecek makaleler