cloudfront
En iyi mimarlık şirketi istanbul

Bir villaya veya ev tasarımına bir yüzme havuzu eklemek, genel görünüme lüks katar. Sizin ve ailenizin evde kaldığı zamanların tadını çıkarması için eğlenceli bir alan olması, sonuçta kötü bir şey değil. 

Yüzme havuzu tasarımları, zevk değiştikçe farklılaşır, böylece evinizde bulunan alana göre küçük veya büyük bir yüzme havuzu ekleyebilirsiniz. Evin içinde güneş ışığından uzakta veya dışarıda olabilir.

Yüzme havuzlarının tasarımları sınırsızdır, eğlence ile konforun tadını çıkarmak ve evinizin bu ferahlatıcı kısmından çıkan memnuniyeti bozmamak için güzellik ve konfor ekleyebilirsiniz.

Swimming Pool Design 

  1. 1.  Yüzme Havuzuna Giriş ve Çıkış Havuzu

Bir yüzme havuzuna giriş ve yüzme havuzundan çıkma kolaylığı ve rahatlığı, havuzun zeminine eğim ekleyerek veya havuzun içinde, sonunda havuzun daha derin tarafına götüren geniş basamaklar eklenerek ve havuzun içinde bulunan “havuz içi” merdivenleri eklenir. Havuzun dışından zemin seviyesine uzanır. Bu ilaveler, güvenlik koşullarını göz önünde bulundurarak havuza girme ve havuzdan çıkmayı kolay ve kullanışlı hale getirecektir.

 Oriental Swimming Pool Design

1.2.  Şelaleler ve Çeşmeler

Çeşme havzası seviyesi yüzme havuzunun seviyesinden daha yüksek olsa da, su kademeli bir geçiş yoluyla havuza dökülecek ve bir şelale gibi akacaktır. Çeşmeleri ve havuzları birleştirmenin iyi bir yoludur. Çeşmenin şekli kişinin zevkine göre oluşturulabilir; su yağmur damlaları olarak düşecek veya seviyesi biraz daha yüksek olduğunda havuzun duvarından akacak şekilde daha yüksek bir yere yerleştirilmelidir. Başka bir tür form, daha büyük bir havuzun üzerine daha küçük bir havuz yerleştirmektir, böylece su, havuzdaki her iki taraftaki ağaçlar ile bir şelale veya havuzun her iki tarafındaki ağaçlar ile bir şelale oluşturarak daha yüksek olan havuzdan düşer. Havuz, güzel ve çekici hale getirir ve ALGEDRA’da tasarımcılarının ve mühendislerinden zevkinize uyan ve yüzme havuzunuzun estetik tarafını artırabileceğiniz diğer birçok fikir ve tasarım bulunur.

 Vacation House Swimming Pool

1.3.  Yüzme Havuzu Kenarlarındaki Gradyan Zemin 

Yüzme havuzunu çevreleyen alan, dinlenmek veya havuzun çevresindeki atmosferin tadını çıkarmak isteyenler ya da burada aktivite yapmak isteyenler için çok önemli. Bu alan, üzerine sandalyeler ve masalar yerleştirilmiş çim ile kaplanabilir veya yüzme havuzlarını çevreleyen özel taşlardan yapılabilir. Etrafına daha fazla etkinlik eklemek için zemin, rahatlamak için sandalyeler koyarak daha üst düzey alanlardan veya içecek ve atıştırmalıklar hazırlamak için bir sayaçtan yararlanabileceğiniz bir gradyan olabilir. 

Dikdörtgen, oval veya dairesel gibi bir yüzme havuzunun olağan tasarımlarına ek olarak, havuz tasarımında doğayı simüle edebiliriz, böylece havuz kenarları zikzak şeklini almış olur. Çevrede farklı şekillerde taşlar olmalıdır. Başarılı bir tasarım oluşturmak için yoğun bitkiler ve bitirme malzemeleri doğaya mümkün olduğunca yakın olmalıdır. Bazı ışıklandırma, renkler ve bitkilerle kalp şeklinde bir havuz oluşturarak romantizmi deneyebilirsiniz. Ya da eğlenceli olmasını istiyorsanız, üç veya iki tabe su kaydırakları ve su oyunları ile birleştirebilirsiniz.

1.1.  Yüzme Havuzu Tasarımı için Şekiller

Dikdörtgen, oval veya dairesel gibi bir yüzme havuzunun olağan tasarımlarına ek olarak, havuz tasarımında doğayı simüle edebiliriz, böylece havuz kenarları zikzak şeklini almış olur. Çevrede farklı şekillerde taşlar olmalıdır. Başarılı bir tasarım oluşturmak için yoğun bitkiler ve bitirme malzemeleri doğaya mümkün olduğunca yakın olmalıdır. Bazı ışıklandırma, renkler ve bitkilerle kalp şeklinde bir havuz oluşturarak romantizmi deneyebilirsiniz. Ya da eğlenceli olmasını istiyorsanız, üç veya iki tabe su kaydırakları ve su oyunları ile birleştirerek çocuklar ve yetişkinler için etkinlik alanları tasarlayabilirsiniz..

1.2.  Kapalı yüzme havuzu

Bu gizliliği korur ve tasarım seçenekleri de sınırsızdır. Bu havuzun tasarımı, mevcut alana ve bu alanda ne yapmak istediğinize bağlıdır. Ahşap tavan, taş karo ve tuğla duvarlara veya sütun ve alçı duvarlı dairesel bir yüzme havuzuna uyan modern dairesel alçı tavana sahip olabilirsiniz. Bu gizli bir mağarada bir macera yaşıyor gibi hissettirecek. 

Asılı fenerler ile ferahlatıcı renkler ve ışık tasarımı ile modern Arap oturma alanı ve duvarlara ve lüks oyulmuş bazı dekoratif paneller ekleyerek tavandan düşen bazı perdeler ortamı tamamlayacak. Ahşap ve bitkilerin kullanımı daha ferahlatıcı bir görünüm için iyidir.

Yeterli alan varsa, parıldayan suyun görüntüsünü her yere yansıtmak için metal sütunlar ekleyebilir ve mekâna parıltı eklemek için parıldayan aksesuarlar veya İslami karakteri eklemek için ahşap bir mozaik ekleyebilirsiniz. Ayrıca sanatsal resim, kapalı havuzlara güzellik katar. Fas, İtalyan ve diğerleri özel havuzunuz için mükemmeldir. 

1.3. Havuz Aydınlatma

Havuz tasarımı için aydınlatma, özellikle geceleri çok önemli. Aydınlatma havuzun içinde ve dışında dağıtılmalıdır. “Havuzun duvarlarında” yanda veya yukarıdan aşağıya doğru yansıyan bir zemin aydınlatması olabilir. Ayrıca, daha doğal bir görünüm yanılsaması veren taş ışıklar gibi aksesuarlara da güvenebilirsiniz ve çevredeki bitkilerin yapraklarının ve güllerinin doğası ile uyumlu olan farklı bir gölgede olması gerekir.

Gece aydınlatması, ışınları suyun yüzeyine yansıtır, bu da havuza çok etkileyici ve rahatlatıcı bir görünüm verir ve yüzme havuzuna bakarken bahçenin yan aydınlatması çok güzel renkleri yansıtır.

Yüzme havuzunun kendisinin aydınlatması çok önemli. Duvara monte, zemine ve etrafındaki oturma yerine uyan üst sabit aydınlatma gibi birden fazla aydınlatma şekli kullanabilirsiniz. Aydınlatma, mevcut mimari unsurları tamamladığı ve ağaçların estetik yönlerini vurguladığı için, aydınlatma bir ağaç kütüğünün, yapraklarının veya suyun doğasına benzer olabilir. Aydınlatmaların kaynağı çalıların arkasında veya ağaçların dalları arasında çok iyi gizlenmelidir.

Yüzme havuzunuzdaki özel aydınlatma benzersiz bir psikolojik etkiyi yansıtır ve istenen güzellik ve konforu elde etmek için olağanüstü bir atmosfer sağlar. 

Sonunda özel partiler ve aile kutlamaları gibi çeşitli kullanımlar için yüzme havuzundan faydalanabilirsiniz, suyun yüzeyinde bazı yüzen mumlar veya güller konukları güzelliği ile şaşırtacaktır.
İlginizi çekebilecek makaleler