cloudfront
En iyi iç mimarlık şirketi İstanbul

Arapça dekorasyon tarzı bir Arap sanatı. Dekorasyon için temel olarak karmaşık formlardadır, çünkü süslemeleri genellikle geometrik formları, yaprakları, çiçekleri ve meyveyi temsil eden üst üste binen ve kesişen bir yapıya sahip. Bu dekorasyon, seramik süslemelerde ve İslam mimarisinde ortaya çıkan İslam sanatını ayıran şey. Avrupa'da yayılmıştır ve on beşinci ve on altıncı yüzyıllarda popülerdi.

Bu tür sanatlar, Arap medeniyetinin ve İslam Altın çağındaki gelişiminin diğer medeniyetlerle karıştırılması sonucunda ortaya çıktı. Ancak Endülüs'ün özellikle, sütunlar ve yarı kare sütunlar, duvarlar ve tavan şekilleri alanında son derece geliştiği açıktı. Mimariye ek olarak cami, kale ve kubbeyi geometrik şekillerde veya huzur sağlayan güzel çiçek şekillerinde süslemeye dayanan İslam sanatının dili olarak tanımlanan bir dekorasyon da mevcut.

Bu İslam süsleme sanatı Avrupa'da “Arabesk” adıyla biliniyordu. Müslüman sanatçı en iyi sürrealist soyut sanatı ile biliniyordu, dekoratif birim bir çiçek ya da yapraktı, dekoratif birim doğal formundan mahrum bırakıldı, bu yüzden geometrik şekil merkezli, kuruma veya soldurma hissi vermeyen katılım, hayatta kalma ve ölümsüzlük hissi veriyordu.

Mozaik ile süsleme sanatı, Arap ve İslam ülkelerinin çoğunun onu kullanmakla ünlü olduğu Arap sanat dallarından biridir. Omayyad Camii ve Kerbela'daki mozaikler ünlüdür.

Arab Decoration

Batı sanatı, sanatlarında uzun yıllar boyunca doğayı kopyalamayı taahhüt ederken, Müslüman sanatçı ise parşömene, estetik sanatın tanımını yansıtan onları kopyalamaksızın doğaya ve gerçekliğe atıfta bulunan resimler oluşturmuştur.

Günümüzde Mozaik ile Dekorasyon Sanatı

Mozaik, küçük küpler üretme ve bunları pürüzsüz yüzeylere monte ederek ve farklı renklerde farklı tasarımlar oluşturarak bunları ve duvarları süslemek için kullanma sanatı ve mesleğidir.

Kayalar, mineraller, cam, kabuklar ve diğerleri gibi birçok malzeme kullanabilirsiniz. Bu malzemelerden yapılan bu renkli granüller, dini veya kültürel ve sanatsal değerleri ifade etmek için sanatsal bir biçimde dağıtılır. Bu sanat en eski fotoğraf sanatlarından biri olarak kabul edilir.

Mozaik resim genellikle bir manzara veya geometrik formu, bir insan resmini veya hayvan resmini temsil eden bir resim üretmek için çok sayıda küçük renkli parçalarda küplerden yapılır. Mozaiğin kullanımı Sümerlerin ve daha sonra Bizans döneminin mozaik endüstrisinde büyük bir gelişme yaptığı Romalılar dönemine kadar gider, çünkü cam yapımında, mineral kullandılar ve mozaiği 13'üncü ve 14’üncü yüzyıl da çok kullandılar. Siyah ve beyaz renklerde, deniz yaşamı, balıklar ve hayvanlarI karakterize eden harika mozaikler oluşturuldu. Araplar, Şam'daki Omayyad camisinde ve Kudüs'teki kaya kubbesinde olduğu gibi geometrik formlar da İslami mozaiği yaptılar. Mozaik sanatı birçok aşamadan geçti ve İslam çağında zirveye ulaştı. En küçük ayrıntılara dikkat eden bu sanat ve nesneleri canlı resimlere dönüştüren bir sanattır.

Bize dünyaya, yeni bilim ve bilgi beklentileri olan  bir medeniyetin hikayesini anlatan bir sanattır. Bu sanat biçimi aracılığıyla, Müslüman sanatçı bu medeniyetin felsefesini farklı güzel sanat türleri ile çevirmiştir ve mozaik sanatı, bu medeniyet için küçük küp parçalarla tam bir görüntü ve açıklama sağlayan baskın sanat biçimidir. Birkaç santimetre boyutunda mermer, cam, tuğla, kristal veya kabuklar kullanılabilir.

Art of Decorating with Mosaic

İslam medeniyetinin tüm sınırlarını aşan ışıltısını, güzel camilerini, kalelerini anlatan bir sanat şeklidir.

Mozaik, bir İslam sanatıdır ve bu sanatta mükemmel olan Müslümanların geliştirdiği minareler, kubbeler ve saraylar, çeşmeler ve su havzalarında camilerde harika formlar yarattıkları bilinmektedir.

ALGEDRA Mimarlık ve Tasarım, modern bir şekilde yeniden ortaya çıkan bu eski sanat biçimini sizlere sunar.

Ve insanlar bu sanatı evrimleştikten ve geliştikten sonra bile sevdiklerinden dolayı kendimizi yeniden kullanmak ve iç tasarıma dahil etmek zorundayız. Mozaik sanatı evlerde, saraylarda ve modern pazarlarda, yüzme havuzlarında, banyolarda ve büyük duvar resimlerinde fantastik formlarda ortaya çıkmaktadır
İlginizi çekebilecek makaleler