cloudfront
شركة ديكور في يركيا

Çocuklarla sağlıklı ama lezzetli bir yemek pişirmek, onlarla zaman geçirmek için harika bir yol ve sağlıklı yiyecekler hakkında daha fazla bilgi edinmenin bir yolu. Çocuklar becerilerini geliştirmeyi sever. Yemek pişirmek söz konusu olduğunda, memnun etmesi zor olanlar bile yaptıkları yemeği yemeyi cazip bulabilir. Bu yüzden çocukların mutfağa girmesine izin verin ve onları çalışmaları için övün çünkü bulaşıkları yıkamak için bile yardımcı olacaklar.

Decor kitchen for kids

Ancak mutfaktayken onlara göz kulak olmak ve onlar için güvenli tutmak önemli, ancak böyle güvenli olabilirler.

1. Öncelikle zemin, çocukların ve yetişkinlerin güvenliği için kaymaz bir malzeme ile kaplanmalıdır. Sıvı veya yiyecekleri yere düştükten hemen sonra da temizlemelisiniz.

2. Mutfak, çocukları otomatik kilitli çekmeceler gibi güvenli tutmak için mümkün olan en iyi yollarla donatılmış olmalıdır, ancak otomatik kilit yavaş olmalıdır. Bu önemlidir, çünkü çocuklar çekmeceleri veya dolapları kullandıktan sonra kapatmazlar.

3. Çocukların bunlara erişmeye çalışmaması için temizlik malzemeleri, aletleri, keskin ve ağır cam gibi tehlikeli şeyleri içeren dolaplarda güvenlik kilitleri kullanın.

4. Çocuklar tarafından ulaşılması kolay olan alt çekmecelerde çocuklara zararsız güvenli plastik araçların varlığını sağlayın.

5. Çocuklar mutfağa girdiklerinde fırının, mikrodalga fırının, çamaşır makinesinin ve bulaşık makinesinin sapına bir güvenlik kilidi takmalısınız.

kids kitchen style

6. Fırın kapağını her zaman kapalı tutun ve fırın kullanılırken kapıdan uzak durduklarından emin olun.

7. Kullanmadığınız elektrikli cihazların gücünü kesin ve bu cihazlardan birini kullanırken çocuğa dikkat edin. Ayrıca, tüm elektrik prizlerinin güvenlik jaklarıyla kapatıldığından emin olmalısınız.

8. Çocuğunuzun çalıştıramaması veya tek başına açamaması için güvenli bir gaz fırını edinilmesi gerekir.

9. Çocukların kullanımına uygun güvenli araçlar satın alabilir veya aldığınız araçları kullanırken onları denetleyebilirsiniz.

10. Çocuğunuzun düşmesini önlemek ve size yardımcı olması,  kolay bir görevlerini yerine getirmesi için  küçük sandalyelerle bir masa alın.

11. Yaşlarına ve yeteneklerine göre yapabilecekleri görevleri belirtiniz. İlk olarak, güvenlik ve hijyen kurallarına uymalı ve mutfakta fırın, bıçak, blender vb. gibi tüm sıcak ve keskin aletlerden uzak durmanın öneminde ısrar etmelisiniz. Ayrıca, yetişkin olmadan bunları kullanmamaları konusunda ısrar etmelisiniz.

kids kitchen

12. Masa, sandalye veya raflarda keskin kenar olmadığından emin olun.

13. Mutfağı tüm güvenlik ve hijyen kurallarıyla donattıktan sonra, ilk yardım çantası edinmelisiniz, çünkü çocuklar hızlı hareket ediyor ve bazı yaralanmalar yaşanıyor.
İlginizi çekebilecek makaleler