For Consultation

Blog

Beş Ünlü Mimari İkonik Yapı

Mimari alanlar, her ülke için güzel yerler üreterek haritada kendileri için bir isim yapmasının başlıca nedenlerinden biridir. Kuşkusuz mimarlık her zaman başarılı oluyor. Dünyanın dört bir yanından bizi etkileyen ve kesinlikle hepinizi etkileyebilecek en iyi 5 mimari tasarımı bir araya getirdik.

 

1- FALLINGWATER, NEW YORK

 Bu şaheser, tanınmış Mimarlardan biri olan Frank Lloyd Wright tarafından yaratılmıştır.

Bu güzel konut evi, 1935 yılında, güney batı Pennsylvania'daki bir şelale üzerindeki doğal çevrenin, lüks doğada yaşayan bir yaşam tarzını sağlayacak şekilde inşa edildi. Organik mimarinin en güzel örneklerinden biri olan ve güzel bir işçilik örneği olan bu konukevi, doğal kumtaşlarından ve diğer eşsiz malzemelerden inşa edilmiştir.

İç tasarım şirketi

 

This beautiful residential home was built in 1935 giving an impact of natural surroundings over a waterfall in south western Pennsylvania giving a lifestyle of living in luxurious nature. One of the best examples of organic architecture,

A beautiful example of craftsmanship, this guest house was built of native sandstones and other unique materials.

 

2- The Sultan Ahmed Mosque, Turkey.

Mavi Camii olarak da bilinen bu güzel cami, 1609-1616 yılları arasında inşa edilmiştir.

Gerçekten de çok popüler bir turizm merkezi olan bu cami, bu cüretkar iç ve dış tasarımında hala dua etmeye hizmet ediyor. Ana kubbeden, 6 minareyle birlikte 8 ikincil kubbeden oluşur. Sultan Ahmet Camii, iç duvarlarda en güzel mavi çinileri olması nedeniyle Mavi Camii olarak adlandırılır.

İslam mimarisinin, Osmanlı geleneğinin etkisine dayanan ve klasik zamanların en büyük camisi olarak adlandırılıyordu.

İç tasarım şirketi

 

3- The Shard, UK

Ünlü bir İtalyan mimar olan Renzo Piano tarafından tasarlanan 95 katlı bir gökdelendir. Parçaya ayrıca Shard London köprüsü, Shard glass da denir ve daha önce London bridge tower olarak bilinirdi.İç tasarım şirketi

Southwark'ta yer alan Shard, 309.7 metre (1.016 ft) yüksekliktedir. Shard hakkındaki ilginç gerçeklerin bir kısmını öğrenelim:

Birleşik Krallık'taki en yüksek bina.

Avrupa Birliğinde en yüksek bina olarak adlandırılır,

Avrupa'nın 5. en yüksek binası

Dünyanın en yüksek 96. binası

İngiltere'deki en uzun ikinci serbest yapı.

72 katlı, göze çarpan bir görüntüleme galerisi ve 72. katta açık hava gözlem güvertesi ile akla gelen, neredeyse 244 metre (801 ft) yükseklikte bir zihin üfleme görüşüne sahip, 72 yaşanabilir zemine sahip büyüleyici cam kaplı piramidal kuleye sahiptir.

 

4 GUGGENHEIM MUSEUM, New York

Bu Modern ve çağdaş mimari alan kültür merkezi ve aynı zamanda sanat meraklıları için bir eğitim kurumu olarak hizmet veriyor. Guggenheim Müzesi uluslararası olarak tanınan sanat müzesi ve 20. yüzyılın en önemli mimari simgelerinden biri olarak adlandırılmaktadır.İç tasarım şirketi

Burada ziyaretçiler, sahne sanatçılarının yanı sıra ünlü eleştirmenler, galerilerin, gösterilerin, performansların ve daha pek çok şeyin tadını çıkarabilirler.

Frank Lloyd Wright bu müzeyi inşa etme fırsatı buldu ve asla hayal kırıklığına uğratmadı.

Kule, 4.750 metrekarelik yeni ve yenilenmiş galeri alanına ve 130 metrekarelik yeni ofis alanına, yenilenmiş bir restorana ve güçlendirilmiş depolama ve destek alanlarına sahiptir. Bina kulesi, basit ızgara desen ve cephesi ile birlikte eşsiz bir spiral tasarıma sahiptir

Müze binası, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'ne ABD tarafından dahil edilmek üzere aday gösterildi.

Guggenheim müzesi, BAE sakinlerine yerel, bölgesel ve uluslararası kaynakların birleşimini vurgulayan etkileyici kapsayıcı ve geniş sanat tarihine bakma şansı verecek olan Saadiyat Adası'ndaki Abu Dabi'de kurulacak eserlerde zaten var olan yaratıcı ilhamı sağlamaktadır.

 

5 Burj Khalifa, Dubai

Son fakat en az değil, en iyi mimari yapılardan  bahsetmek söz konusu olduğunda, Burç Halife listede dünyanın herhangi bir yerinde yer alacaktır. Sokaklarda veya havada olduğunuz da Dubai'nin göz alıcı havasını yakalamaktadır.

İç tasarım şirketi

Dubai merkezli bu gökdelen 829,8 metrede durmakta olup şu anda dünyadaki en uzun insan yapımı yapıdır. İnşaat 2004 yılında başladı, 2009 yılında tamamlandı. Resmi açılış 2010 yılında yapıldı. Burj Khalifa Dubai kulesi Skidmore, Owings ve Merrill tarafından tasarlanmıştır. Tasarım, İslâm mimarisinde kişileşen kalıplama sisteminden ilham aldı ve yüksekliği desteklemek için yeni bir yapısal sistem geliştirildi.