For Consultation

Blog

İç tasarım için renk seçiminden bahsetmişken, iç tasarımcılar genellikle aralarında çok mükemmel tonu bulmaları gereken çeşitli tonlar arasında seçim yapar. Ancak renk seçimi ton seçimi ile sınırlı olamaz. Çünkü eşit derecede önemli bir diğer faktör, belirli bir yüzey veya malzemenin cilasıdır.

Finişi kabaca mat, parlak ve orta bir seçenek gelenekse bir seçimdir. Bir rengin bitişinin öneminin en açık örneği, siyahın pusuyla nasıl değiştiğidir.

Parlak siyah ve mat siyah adeta iki farklı renk gibidir! Bugün Algedra iç mimarları sizin için klasik tonun mat varyasyonundan bahsediyorlar.

Mat Siyahın Özellikleri

Mat siyah, zarafetin ve zamansız klasikliğin özüdür. İnanılmaz derecede etkileyici, güçlü ve sanatsaldır.

Dolayısıyla mat siyahın bir iç renk olarak birçok avantajı vardır, ancak belki de bunlardan en önemlisi ne kadar güçlü bir “vay” etkisi –şaşırtıcılık- yaratabileceğidir. Siyah kendi başına çok dramatik bir renktir, ancak mat siyah çok daha cesur görünür. Çok az ışığı yansıtır, bu da onu daha da güçlü ve sade yapar.

interior design

Mat siyahın bir başka harika özelliği de ifade gücüdür. Tasarıma özel bir grafik ve hatta sanatsal bir ruh hali verir ve bu rengin hangi unsurları içerdiği önemli değildir.

İlginç bir şekilde, bu etki, mat siyah tek bir renk parçası olmasa da, bu banyodaki duvar kağıdındaki desen gibi ince bir baskı olarak sunulsa bile ortaya çıkar.

bathroom interior design

Siyahın grafik kalitesi yadsınamaz, ancak mat formatta özellikle parlak hale gelir. Mobilya ayakları, küçük bardak altlıkları  veya raflar gibi unsurlar, siyah mat boya ile boyandığında tam teşekküllü sanat objeleri gibi görünecektir. Ek olarak, tasarımcıların iç mekanlara sınırlı bir aralıkta ilginç bir ses vermek için sıklıkla kullandıkları tekniktir.

Sadece dikkatlice bakın: muhtemelen evinizin içinde koyu mat bir gölgeyle daha gösterişli ve etkileyici hale getirilebilecek küçük nesneler vardır.

living room interior design

Ev dekorasyonu ve iç dekorasyona ek olarak, siyah mat bir yüzeyin tamamen pratik avantajları da vardır. Üzerinde, siyah parlaklığın aksine, parmaklarla dokunma izleri neredeyse algılanamaz.

Bu nedenle, bu rengi özellikle banyo ve mutfak tasarımının iç tasarımı için kullanmak iyi bir seçimdir.

Bir başka ilginç teknik, derin siyah kullanarak belirli noktaları vurgulamaktır. Örneğin, beyaz bir cepheye karşı siyah kulplar zıt görünüyor ve ilk bakışta açıkça görülüyor.

family sitting room design

Siyah renk her zaman taze ve modern görünür, her zaman zamanın ruhuna uygundur ve mat siyah da çok şıktır. En basit iç mekanlara bile bir damla siyah ton ekleyebilir ve yeni renklerle ışıldayacaktır. Temel doğru bir şekilde oluşturulursa, böyle bir tasarım daha uzun yıllar geçerli olacaktır.

Mat siyah, etkileyiciliği bir sanat eserini güzel bir şekilde ortaya koyma yeteneği ile birleştirdiği için resim çerçeveleri için mükemmel bir seçimdir. Pencerenizden görünen manzara da güzel şeyler olarak sınıflandırılabilirse, kesinlikle mat siyahla "çerçevelemeye" çalışmalısınız.

Mat siyah, günümüzde inanılmaz derecede popüler olan sıcak metal ile çok güzel bir şekilde birleştirilmiştir. Pirinçin yumuşak parlaklığı ve siyahın derinliği, hem modern hem de klasik iç mekan stillerini tamamlamak için mükemmel bir kombinasyondur.

bedroom interior design

Son olarak, siyah mat tonla çalışmak çok kolaydır. Klasik bir renktir ve palet üzerindeki diğer tonlarla eşleştirilmesi kolaydır ve aynı zamanda birden fazla dekor öğesinde korunur.

Hayalinizi gerçeğe dönüştüren bir iç tasarım projeniz mi var? Algedra, hayalinizdeki projeyi gerçekleştirmek için önde gelen iç tasarım şirketlerinden biridir!

Daha fazlası için bizimle iletişime geçin.