cloudfront
En iyi iç mimarlık şirketi türkiye

Bir odaya sığabilecek kadar kitap dolusu olan kitap koleksiyonunu okumayı sever misiniz? Sadece dünyadan uzaklaşmak ve iyi bir literatüre dalmak için sakin bir alanda dinlenmenin hevesli bir hayranı mısınız? Ev kütüphaneleri her zaman evde ekstra olduğu düşünülen bir odaya sahip olmuştur. Bugünün dünyasında, ev kütüphaneleri daha popüler hale geliyor ve home ofisleri de ev kütüphaneleri ile alanlarını paylaşıyor. Güzel bir kütüphaneye ulaşmak için büyük bir köşkün, hatta özel bir odanızın olması gerekmez. İşte ALGEDRA tarafından evinizde bir kütüphane oluşturmak için 10 ipucu:

1- Nereye yerleştireceğinizi seçin:

Ev düzeninize ve ne kadar alana sahip olduğunuza bağlı olarak, gürültülü ve yoğun bir şekilde trafik işlemleri yapılmayan bir alan seçin. Sessiz olan veya misafir yatak odasının köşesinde de iyi çalışmasına rağmen, kapıları olan bir oda idealdir!

best interior design company in İstanbul

2- Kaç kitabınız olduğunu belirleyin:

Bazıları için, kütüphane sahip oldukları tüm kitapları barındırabilmeli, bazıları ise huzurlu ortam için bir kütüphane istemelidir. Depolama ihtiyaçlarınızı değerlendirin ve kitap raflarının gerekli olup olmadığına karar verin. Daha küçük bir koleksiyonunuz varsa, modern bir dekor dokunuşu için açık raf kullanmayı düşünün.

3- Renkleri seçin:

Geçmişteki kütüphaneler koyu kahverengiler, zengin bordo ve yeşil ile doluydu. Günümüzün ev kütüphanelerinde, ev sahibi açık ve parlak bir kütüphaneye veya koyu renkli geleneksel tarzda bir dekora sahip olabilir. Sizi temsil eden renkleri seçerek sizin ve ailenizin alanda rahatlamasına yardımcı olun.

4- Bir mobilya planı oluşturun:

Büyük kütüphaneler oturmak harika bir yer gerektirir. Alanınıza bağlı olarak, kaç sandalye, kanepe, masa ve lambanın rahatça sığabileceğini belirleyin. Kütüphane sadece birkaç kişi içinse, birkaç büyük boy sandalye mükemmel olabilir. Küçük bir yan masa olduğundan emin olduktan sonra aydınlatmayı oturma yerinizin yanına yerleştirilebilirsiniz.

best interior design company in İstanbul

5- Kitap raflarının güvenli olduğundan emin olun:

Raflarınız çok fazla ağırlık tutacağından, uygun asıldığından ve vidaları veya CMU duvarlarını desteklediğinden emin olun. Ağırlığı ve nokta yüklerini nasıl belirleyeceğinizden emin değilseniz, rafları asmaya ve sabitlemeye yardımcı olmak için profesyonel bir marangoz kiralayın.

6- Home ofis ile alan paylaşma:

Ev kütüphanenizi paylaşmayı planlıyorsanız, her iki işlevden de hangi ihtiyaçların gerekli olduğunu değerlendirin. Bu alanı aynı anda birden fazla kişi kullanacak mı? Ev ofisi bilgisayar, yazıcı, faks ve diğer büyük ekipmanlara ihtiyaç duyacak mı? Paylaşmak için yeterli alan olacak mı? Ofis ve kütüphaneden en iyi şekilde yararlanmanızı sağlamak için kendinize bu soruları sorun.

best interior design company in İstanbul

7- Uygun aydınlatmayı takın:

Aydınlatma bir kütüphanede çok önemlidir. Gündüz, doğal ışık okumak için yeterli olabilir. Akşamları, duvarlarda gösterilen resimler için yan masa lambaları, tepegöz aydınlatma ve vurgu aydınlatması gerekebilir. Masa oyunları oynamak için bir kitap ve sıcak çikolata ile yatmak için odayı çok yönlü hale getirmek için aydınlatmaya bir ışık azaltıcı bir cihaz eklemeyi düşünün.

8- Döşemenin yükleri desteklediğinden emin olun:

Yükü tutan duvarlar kadar aynı derecede önemli olan diğer bir şey de döşemedir. Emin değilseniz, evinizin birinci katında veya bodrum katında ev kütüphanenizi bulun. Saklanacak çok fazla kitabınız varsa genel bir yükleniciye danışın.

best interior design company in İstanbul

9- Optimum yerden tasarruf için dikey alan kullanın:

Alan sınırlıysa, kitapların saklanması ve görüntülenmesi için duvarın tam yüksekliğini kullanın. Kapıların üzerinde depolama için de bonus alan olarak kullanmayı unutmayın!

10- Görünümleri en üst düzeye çıkarın:

Kütüphanelerin kapalı ve karanlık alanlarda olması gerekmez. Harika bir resim penceresini okumayı ve hayal kurmayı kim sevmez? Dışarıya bir bakış doğal ışık getirecek ve kitaplarınızı okurken ve tadını çıkarırken yaratıcılık seviyenizi artıracaktır.

best interior design company in İstanbul
İlginizi çekebilecek makaleler