For Consultation

Blog

Halk atasözünde söylendiği gibi; Bir erkeğin kalbine giden yol midesinden geçer. Mutfak evin kalbidir ve her ailenin mükemmel ve kullanışlı olmasını arzu ettiği ideal bir mekandır.

Genişletmeyi düşünmek ve alanı iyi bir şekilde yeniden planlamak temel bir ihtiyaç haline geldi. Aparatları ve depoları kalabalıklaştırmaya, ekipmanlarla alanı daraltmaya çalışmak yerine, tasarımcılar olarak mutfak içi ve dışı yaşam alanlarını harmanlayabileceğimiz ek alanlar yaratmamız gerekiyordu.

Çalışırken daha fazla mutfak tezgahı tasarlamayı ve rahat oturma seçeneklerini birleştirmeyi düşünmeye başlayabiliriz. Daha fazla aileyi mutfağa davet etmek ve onu minyatür bir yemek odası olarak değerlendirmek için daha esnek mekanlar tasarlama trendi, gerekli görevleri yerine getiriyor.

Mutfak, özellikle konu özenli tasarım söz konusu olduğunda nihayet hak ettiği ilgiyi görüyor ve geçtiğimiz bir buçuk yılda evin kalbinde ve ruhunda büyük yenilikler görüldü. Mutfakların renk, ince düşünülmüş aydınlatma ve teknolojinin varlığını açık ve net bir şekilde, doğal el yapımı malzemelerle dolmasını izlerken, mutfak ailenin çalışması, oynaması, toplanması, yemek yemesi ve pişirmesi için en ilginç ve heyecan verici yer haline geldi. 

Doğadan ilham alan tonların ve zarif, sofistike renklerin ön planda olacağı 2022 için birçok farklı ve modaya uygun mutfak tasarım fikri var.

İç dekorasyon dünyasındaki profesyonellere danışmaya ve mutfak tasarım projeniz için ilham bulmaya hazır olun. İşte size doğru yöne işaret etmek için 2022'nin en iyi mutfak tasarım trendlerinden bazıları;

1- Çevre dostu mutfaklar

Daha önce de belirtildiği gibi, doğadan ilham alan mutfaklar, 2022'de en trend mutfaklarda popüler bir özellik haline gelecek.

Nötr ve doğal son dokunuşları düşünün: soluk camgöbeği ve orman yeşilinin taze tonlarının tümü, sarı ve turuncu gibi diğer neşeli renklerle uyumlu mükemmel eko tonlardır. Doğal ahşap kaplamalı mobilyalar mutfağı kusursuz bir şekilde tamamlayacak ve ona sıcaklık ve lüks hissi verecektir.

Üstelik aksesuarları da düşünmeyi unutmayın! Nihai eko stili tamamlamak için masa örtüleri ve perdeler, canlı iç mekan bitkileri ve pişmiş toprak ve el dokuması aksesuarlar için botanik baskıları düşünün.

iç tasarım
 

2- Güneşli ve aydınlık mutfaklar

Beyaz mutfaklar, Covid salgını ve karantinanın gölgesinde geçen biraz kasvetli bir yıldan sonra renkler yeniden canlanıyor ve daha fazla ışıltıya, mutluluğa ve parlaklığa evet diyoruz.

2022'de mutfak kapılarında ve duvarlarında kullanılan neşeli sarı ve yanık turuncu renklerini daha fazla görmeyi bekliyoruz.

Yazın mutfağınızın serin görünmesini sağlayacak bu renk tonları, 2022 sonbaharında da sıcak bir atmosfer yaratarak tüm yıl boyunca modern bir mutfağa sahip olacağınız anlamına geliyor.

mutfak iç dekorasyonu

3- Sade mutfaklar ve minimal dekor kullanımı

Az çoktur. Amacınız zarif sadelikse, o zaman nihai basit ilhamı sağlamamıza izin verin.

Adından da anlaşılacağı gibi mutfakta mobilya, dekor ve aksesuarlar minimal olmalıdır. Bu, alanınızın daha büyük görünmesini sağlayacaktır. Sadelik terimi, küçük veya dar mutfaklar için harika bir seçenektir. Bu stili seçerseniz, geometrik şekiller açıkça baskındır.

Minimalist mutfağınız için gölge seçimi söz konusu olduğunda, nötr ve sessiz mutfak kapıları ve masalarını tercih edin ve çok parlak veya canlı olan şeylerden kaçının. Mobilyaların içine yerleştirilmiş ankastre aletleri tercih edin, çünkü dışarıdaki herhangi bir nesne mutfağın antika görünmesini ve alanı daha da karmaşık hale getirmesini sağlar.

mutfak tasarımı

4- Eklektik mutfaklar

Eklektizm, sadeliğin tam tersidir, bu nedenle daha çeşitli bir şey tercih ederseniz, bu eğilim dikkate alınmalıdır.

Eklektik bir mutfak, gerçekten eşsiz bir alan yaratmak için farklı dokuları, desenleri ve tonları birleştirecektir. Ancak mutfağınızın abartılı görünmesini önlemek için üçten fazla stili birleştirmek iyi bir fikir değildir.

Yanlış yapılırsa, mutfağınızın dağınık ve karmaşık görünmesini riske atabilirsiniz, ancak doğru yapıldığında, yıllar içinde özenle tasarlanmış, katman katman organize edilmiş bir sanat eseri gibi görünebilir.

Eklektizm, seçmesi en zor dekorasyon stillerinden biridir ancak daha kullanışlı olabilir ve daha akılda kalıcı bir yer yaratabilir. Çok fazla yaratıcılık gerektirir. Yani, sanata yatkın biriyseniz, 2022'de mutfağınızı bir başyapıt haline getirme fırsatını yakalayabilirsiniz.

mutfak dekorasyonu

5- Mutfak oturma odası mobilyaları

Açık plan oturma odalarının mutfaklara göre artan popülaritesi ile salon mobilyalarının mutfaklarda giderek daha popüler hale gelmesi şaşırtıcı değil. Artık mutfaklar her zamankinden daha fazla evimizin kalbidir, bu nedenle oturmak ve zaman geçirmek için rahat ve iyi tasarlanmış bir alan yaratmak çok önemlidir.

Mutfak aydınlatması da ev sahiplerine seçme özgürlüğü verir. Muhteşem tasarım kolyeler, mutfak iç mekanlarında giderek daha fazla kullanılabilir. Spot ışıkları hala önemlidir ve tasarımcı, mekanın atmosferine uygun loş ışıklar yerleştirmeye başvurabilir, böylece aydınlatma, iç mutfak atmosferini oturma odasına yaklaştırmada önemli bir rol oynar.

mutfak iç tasarımı

Dolayısıyla 2022'nin mutfak tasarım trendlerini tanımlamak için kullanılabilecek üç kelime var: çevre dostu, aydınlık, şık ve rahat.

Mutfağınızı gelecek yıl için dönüştürmek istiyorsanız, en çok hangi stili sevdiğinize karar vermeye başlamanın tam zamanı.

Mutfağınızı seçerken size ilham verecek bir renk bulmak için Algedra İç Tasarım ve Dekorasyon Şirketinin Mutfak Tasarımları koleksiyonuna göz atın.