For Consultation

Blog

Peyzaj tasarımı, doğal ve kültürel unsurların estetik ve işlevsel bir şekilde bir araya getirilip düzenlenmesine verilen isimdir. Mimarlar teknik ve estetik bilgileri doğrultusunda bina tasarlarken, peyzaj mimarları da binaların etrafındaki dış mekanları tasarlar. Dış mekân yaşam alanları arasında bahçeler, havuzlar, yürüyüş yolları, oturma alanları, oyun alanları, aydınlatmalar, çitler ve benzeri dış duvarları sayabiliriz.

İster küçük bir avlu ister bir dönümlük dev bir bahçe olsun, bize huzur ve sükûnet veren, ailemiz ve arkadaşlarımızla, hatta sıkıntılarımızda yalnız başımıza güzel vakit geçirmemizi sağlayan bahçelerimizi dekore etmek de oldukça eğlencelidir.

Bahçeli yeni bir eve taşınıyorsanız veya mevcut bahçenizi yeniden düzenlemek istiyorsanız bu yazıda yer alan bilgilerden yararlanabilirsiniz;

1- Bahçe Peyzajını Oluşturmak

Bahçe oluştururken atacağınız ilk adım peyzaj tasarımı olmalıdır. Peyzaj tasarımı sadece hangi çiçeğin nereye ekileceğini seçmek değil, sulamadan aydınlatmaya kadar bahçenin tüm altyapısını oluşturmak demektir.

İç tasarım

Bulunduğunuz bölgenin iklim koşullarına uygun olarak yapılan peyzaj tasarımı sayesinde Algedra tasarımcıları ile bitkilerinizin ömrü çok daha uzun ve bakımı çok daha kolay.

2- Görselliğin Önemi

İsteklerinize uygun olmayan, alışkanlıklarınıza uyum sağlamayan, doğru bitki seçilmemiş, kötü tasarlanmış bir bahçe, harcadığımız tüm çabaya ve yaptığımız tüm maliyetlere rağmen kullanılamaz bir alana dönüşebilir.

Bahçe dekoru tek seferde yapılıp bitirilebilen bir dekorasyon türü değildir, sürdürülebilirlik gerektirir.

Sonuçta bahçeler, sürekli dikkat ve özen isteyen canlı bitkilerden ve hava şartlarına maruz kalan ürünlerden oluşuyor, bu nedenle sadece ihtiyaçlarınıza ve zevklerinize göre tasarladığınız bir bahçe, tüm zorluklarına rağmen size keyif ve huzur verecektir.

a- Dikey bahçeler

Dikey bahçeler, duvarların çeşitli şekillerde yeşillendirilmesi anlamına gelir ve bunları oluşturmak için birçok farklı yöntem vardır. Bu yöntemlerden bazıları profesyonel bir yaklaşım gerektirirken diğerleri bireysel çabalarla oluşturulabilecek kadar basittir.

İç tasarım

b- Bahçe aydınlatması

Bahçeyi geceleri karanlıkta kullanabilmek ve aynı zamanda alana estetik bir görsellik kazandırmak için iyi bir dış aydınlatma gereklidir. Günümüzde dış mekân kullanımı için tasarlanmış ve çeşitli hava koşullarına dayanıklı çok çeşitli aydınlatma armatürleri bulmak mümkündür.

c- Bahçe yürüyüş yolları, patikalar

Geniş bir bahçeniz varsa çim üzerinde yürüyüş yolu hazırlamak, güzel bir manzara oluşturacak ve çim sulandığında veya özellikle kış aylarında ayaklarınızın çamura batmasını ve ıslanmasını engelleyecektir.

İç Tasarım

d- Çocuk oyun alanları

Geniş bir bahçeniz varsa, çocuklarınız için ahşap oyun evlerinden daha iyi bir hediye düşünemiyorum. Kendilerine özgü ve muhteşem bir zarafete sahip olan bu bahçe kulübeleri, çocuklar için akla gelebilecek en güzel oyun alanlarıdır.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Uzmanlarımıza projenizden bahsetmek için bizimle iletişime geçin!