cloudfront
En iyi iç mimarlık şirketi türkiye

Çoğu zaman insanlar mimariyi iç tasarımla karıştırır. Onlar iki farklı şey ve hepimizin bunu anlaması gerekiyor. ALGEDRA’nın mimarlık ve iç mimar ekibi bu ikisini açıkça belirtiyor ve aşağıda bu kavramların açıklamalarına yer veriyor.

architecture vs interior design

Mimari:

Farklı yapı malzemeleri ve yapım yöntemleri kullanarak, insanın maddi ve moral ihtiyaçlarını karşılayacak binalar ve tesisler tasarlama ve inşa etme sanatıdır. Mimarlık alanı tarih, matematik, bilim, teknoloji, psikoloji, felsefe, yönetim ve hukuk gibi çeşitli bilimleri içerecek şekilde genişler. Tüm bu bilimler, mimarın insanın düşünme biçimini, yaşamını, tarihini ve ruhunu etkileyen faktörleri anlayabilmesi için önemlidir, bu nedenle insanların uyum sağlaması ve yaşaması için uygun binalar inşa edilir. 

Mimari terimi, binaları ve fiziksel kurulumları tanımlayan genel bir terimdir. Aynı zamanda binaların ve tesisatların inşası ve tasarımı için bir yöntemdir ve özellikle bilgi teknolojisi alanında bilgisayar mimarisi ve yazılım mimarisinde kullanılan bir terimdir.

Mimarlık aynı zamanda beşeri bilimlerin sosyal işlevlerini ve faaliyetlerini kucaklamaya adanmış bir sanattır. Ayrıca, toplumun teknik ve kültürel başarılarını ve belirli bir ortamda ve belirli bir zaman dilimi içinde estetik ve ruhsal isteklerini yansıtır.

interior design planning 

İç Tasarım: 

Öte yandan, iç tasarım bir odadaki boş alanı ilgi çekici, kullanımı kolay ve mimariyle uyumlu hale getirmek için dekore etme sanatıdır. İç tasarımın amacı, boş alanda bir tür “duyu” yaratmaktır. Uygulama duvar boyası, duvar kağıdı, zeminler, tavanlar ve ışıklar gibi mobilya seçimi ve bitirme işlemlerini ve dinamik bir alan sağlamak ve ayrıca resim, heykel ve halıların eklenmesini içerir. Bu tür çalışmalar genellikle iç mimaride yer alır. İç dekorasyon ve iç tasarım koşulları bazen mobilya ve dekorasyon, aksesuarlar, tasarım odası ve iç tasarım odası gibi boş alan içindeki iç kuralları seçmek ve sunmak için mühendis ve sahibi arasında dönüşümlü olarak kullanılır. Öte yandan, güzel şekiller koordine etmek ve oluşturmak iç mimaride bir manipülasyon gerektirir.

İç mimarın işi şunları içerir:

 • Müşterinin ihtiyaçlarını, güvenlik ihtiyaçlarını ve hedeflerini analiz etmek.
 • İç tasarım için bilgi bulma.
 • Estetik taraf ve fonksiyonel taraf hakkında ilk fikir ve standart kriterleri karşılama.
 • Nihai tasarımı farklı sunum araçlarıyla geliştirmek ve sunmak.
 • İş çizimlerini ve yapı malzemesi özelliklerini, sisteme ve bilimsel kanıtlara uygun malzeme ve kaplamaları, mobilya, banyo tesisat ve ekipmanlarını hazırlayın.
 • Profesyonel hizmetlerle iş birliği yapmak ve mekanik, elektrik ve yük alanlarındaki teknik lisanslara erişmek.
 • Sözleşmeleri müşteri için hazırlayın.
 • Projeyi uygularken ve tamamladıktan sonra tasarımı gözden geçirin ve değerlendirin.

İç mimarlar ve mimarlar arasında benzerlikler olduğundan şüphe yok. Onları benzer yapan bazı şeyler vardır:

 • Her ikisi de boş alan tasarımı ile ilgili problemleri çözebilecek niteliktedir.
 • Hem mimari hem de iç tasarım sanat ve bilim olarak kabul edilir.
 • Bilmeleri gereken birçok teknik ve sanatsal terim vardır.
 • Hem mimarlar hem de iç mimarlar birtakım becerilere sahip olmalıdır.
 • Her ikisi de alanlarındaki en son haber ve tekniklerle iletişim halinde olmalıdır.
 • Yaratıcı insanlardır.
 • Alanlarına tanıtılan yeni teknikleri sürekli öğreniyorlar.

architecture planning

Genel olarak, iş veya mimar, elektrik, sıhhi tesisat ve dış tasarıma ve iç dekorasyon elemanlarına odaklanan iç ve dış bir ev tasarlamak ve fayans, zemin ve aydınlatmayı belirlemek.

İç mimarın işi, aydınlatma, fayans ve zemin seçimi dahil olmak üzere evin iç tasarımı (tüm odalar) üzerinde çalışırken ve iç malzemeler, yüzeyler, donanım mobilyaları, tekstil, duvar boyası ve duvar kâğıdı üzerine odaklanmaktır.

“ALGEDRA” da bu işleri profesyonel olarak ve müşterinin memnuniyetini ve mutluluğunu garanti eden mükemmel sonuçlarla yapıyoruz.

 
İlginizi çekebilecek makaleler