cloudfront
BALKONUNU BİTKİLERLE NASIL RENKLENDİRİRSİN?

Balkon, ev için güzel ve zarif bir dokunuş ve doğal bir aydınlatma kaynağı olarak kabul edilir, aynı zamanda eve tazelik ve canlılık getirir. Balkonu, doğal çitlerle süslemek veya balkona asılı bitki kapları yerleştirmek, özellikle de yasemin veya Hawaii çiçeklerinin yetiştirilmesi, yalnızca balkonun büyük olması durumunda çok zarif olacaktır.

Küçük bir ortam varsa, kuşkonmaz, güller, yasemin yetiştirebilirsiniz. Zemin katta yaşıyorsanız, doğal bir çit gibi işlev göreve sarmaşık bitkileri yetiştirebilirsiniz.

Çit için yarı saydam veya desenli cam kullanabilirsiniz, böylece güneş ışığı için karanlık bir ortam olmaz. ALGEDRA tasarımcıları küçük bir balkonu renkli bahçeye dönüştürebilir.

Bitkiler, balkon dekorasyon sanatında önemli bir faktördür çünkü huzur ve sakinlik duygusu sağlarlar. Bitkileri zemindeki veya çitin üzerindeki saksılara yerleştirebilir veya tavana asabilirsiniz. Yapraklı bitkiler, özel olarak tasarlanmış dikdörtgen kutularda evin dışına yerleştirilir.

Duvarları ve balkon zeminini dekore etmek için, tüm duvarı kaplayacak şekilde tırmanan bitkiler için bir duvarını büyültebilir ve duvarda asılı bir yeşil halı etkisi yaratabilirsiniz. Ayrıca duvara monte edilmiş asılı plastik kaplar ile bazı duvar tutucularla balkonun duvarına yakın olacak şekilde tasarlanmış bir tasarım oluşturabilirsiniz.

Balkonun çitine gelince, onu yeşil bitkilerle birlikte rengarenk çiçeklerle ve tavanı ise bitki kaplarıyla süsleyebilirsiniz. Balkonun içinde birçok sarmaşık bitkisi yetiştirebilirsiniz. Mozaik kullanımı çok etkilidir ve balkonunuzun güzelliğini artıracaktır, özellikle günümüzde uygulaması çok kolay olan birçok farklı tasarımla birlikte gelmektedir. Buna ek olarak, sarmaşıkların ekildiği çoklu küp şeklindeki bir tahta parçası bitkilerle kaplıdır.

balcony decoration with plants

ALGEDRA uzmanları, aşağıdakiler dahil, balkonunuz için uygun olan çeşitli süs bitkilerini sizlere tavsiye ediyor:

İnce ve kaba kuşkonmaz, kırmızımsı güller, sardunya, begonya gibi bitkiler.

Bahçeli balkonlara dikim için uygun meyve ve sebzeler:

Çilek (saksıda başarıyla yetiştirilebilir)

Fesleğen, pelin, nane ve limon otu gibi tıbbi ve aromatik bitkiler ekebilirsiniz.

Dereotu, nane ve maydanoz gibi bazı ekonomik bitkilerin ekilmesi de tercih edilir.

Balkon alanları ALGEDRA uzmanlarına göre süs bitkilerinin yetiştiriciliğinin yüksek başarı oranlarına sahip olduğu yerler olarak büyük öneme sahiptir:

Açık alan: Bitkilerin uzun süre yetiştirilmesi için önemli koşullar mevcut olmalıdır. Çünkü çoğu bitki, bol miktarda güneş ışığının bulunduğu kuzey veya batıya yerleştirilmiş balkonlarda yetişir,bitkiler ışığa ve ısıya ihtiyaç duyarlar.

Geçici olarak örtülmüş alanlar: hareketli cam perdeleri vardır, yaz aylarında açık bırakılır, ancak soğuk hava akımlarının önlenmesi için ve doğru atmosferin yaratılması ve güneş ışığında ortamın sıcak kalması için Batı yönlü balkonlarda kullanılır. Balkonun içindeki sıcaklığın korunmasına yardımcı olur, bu da bitkileri kış ve yaz aylarında yiyebileceğiniz anlamına gelir.

Kalıcı olarak kaplanan alan: Bu balkonlar soğuk yerlerde batıya bakan sabit bir camla kaplıdır. Yaprak dökmeyen yapraklı bitki ve çiçekleri ekleyerek onları güzelleştirebilirsiniz, kışın sentetik olarak ısıtmanız ve yazın su kullanmanız gerekir.

Genellikle, balkonda yetişen yeşil bitkiler benzersiz şekillere, renklere ve yapraklara sahiptir. Bazıları mevsimlik renkli çiçeklere sahiptir, bu bitkilerin bazıları kısa olur veya saksıların yüzeylerine ve yanlarına kadar uzanır.

 Çok renkli çiçekleri olan ağaçlardan ve çalılardan daha yüksek olan bazı bitkiler vardır, bu bitkilere çok iyi bakarsanız, onları böceklerden ve rüzgardan koruyarak balkonunuzu çok güzelleştirirsiniz.

Satın aldığınız bitkiler için tavsiyeler:

Yapraklarına yakından bakın ve herhangi bir kusur veya hasar aramaya çalışın.

Yapraklarının bir kısmı Sansevieria gibi bir bozukluğa sahips büyüyemeyen bazı bitkiler vardır, bu yüzden bitki almak istediğinizde dikkatli olun.

Villa balcony design by Algedra

Satın aldığınız saksılar için tavsiyeler:

Çanak çömlekler: gözenekli olup aşırı su ve drenajı ile karakterize edilen termal çamurdan yapılmışlardır ve köklerin büyümesi için uygundurlar. Bu saksılar gözenekleri doldurmak için dıştan boyanır ancak ortamı koordine etmek için başka kaplar kullanır, saksılara yerleştirilen bitkilerin güzelliğini etkilemeyen yumuşak renkler kullanılabilir.

Plastik kaplar: Çeşitli renklerde ve formlarda plastikten yapılmışlardır. Üzerlerinde fazla suyu boşaltmak için tabanları vardır, böylece kökler boğulmaz veya çürümez ve alt tabak vasıtasıyla fazla sudan kurtulur. Tercihen bu saksıları, özellikle küçük ebatlarda olmak üzere sürekli sulama gerektirmeyen bitkiler için kullanımı uygundur.

Seramik kaplar: farklı renk, şekil ve ebatlarda olup ve gözenekli olmayan ve fazla sudan kurtulmak için bir boşluğu olmayan ve bu nedenle kil kapları için bir örtü olarak kullanılan seramik veya cilalanmış porselenden yapılmıştır . Sık sık sabit yerlere yerleştirilirler çünkü ağırdırlar.

Tepsiler: kare veya dikdörtgen veya dairesel saksılardır ancak basit bir derinliğe (yaklaşık 5 cm) sahiptirler ve bunlar sabit sulama gerektirmeyen bitkilerin yetiştirilmesinde kullanılan ve farklı şekillerinden dolayı porselen veya seramik veya plastikten yapılmış olup boyutları uygun olan ve etrafı güzelleştirenlerinden yararlanılır.

Ahşap tekneler: Selvi ağaçları gibi özel ahşaplardan yapılmış ahşap, neme karşı dayanıklı ve dikdörtgen, kare ve yuvarlak gibi farklı biçimlerde olan ahşaplardır. Bu ahşap, kerestenin suyu emmesini önlemek için içten katranla boyanır veya çinko ile kaplanır. Sulamadan sonra fazla suyu içeride tutmak için dıştan renklerle kaplanırlar. Genellikle büyük bitki yetiştirmek için kullanılırlar.

Çok sayıda olup duvara monte edilen kaplar vardır, plastikten yapılırlar ve sulamadan sonra sızan su almak için plastik kaba bağlı olup plastik bir çanak ile aynı malzemeden yapılmışlardır.

Tarımda kullanılan toprak tipleri

Organik toprak: Bu toprak bahçelerde yetiştiricilik yapmak için uygundur.

Turba yosunu toprağı: Bu ithal endüstriyel toprak, gölgelik bitkileri için malzeme satan fidanlıklarda ve mağazalarda satılmaktadır ve turba yosunu toprağı, gölge bitkileri için en iyi topraklardan biri olarak kabul edilmektedir.

Karışık toprak: Toprağı hazırlarken toprağın böcek ve solucan içermediğinden emin olmak gerekir.

İlginizi çekebilecek makaleler