For Consultation

Blog

Çeşitli iç dekorasyon stilleri arasında en çok yönlü olanı seçmek zordur. Bu nedenle, odaların çoğu çeşitli kriterlere göre tasarlanmaktadır: konforlu, modern, güzel. Tüm bu özellikler Çağdaş tarzı veya “modern bir klasik” tarzı tanımlayabilir.

Çağdaş üslubun ana belirtileri Çağdaş, bağımsız üslup olarak, 20. yüzyılın sonlarında oluşmuştur. İskandinav tarzı, bu tür iç projelerin yaratılmasında ilham kaynağı oldu. Formun sadeliği, bu akrabalığın ana özelliğidir.

Contemporary Style

"Modern klasikler" de tarz olarak iç mekânın ana özelliği, geleneksel dekoratif elemanların modern tasarım teknikleri ile iç içe geçmesidir. Basit çizgiler ve nötr tonların özel bir kombinasyonu gerekli oda sıcaklığını ve konforunu verir.

Contemporary Style

Çağdaş tarzın dekoratif unsurların özlü bir şekilde yürütülmesi söz konusudur, ancak çeşitliliği bu eğilimin minimalizmini çağırmayı önler. Aşağıdaki stil niteliklerini de vurgulayabilirsiniz:

Mobilya ve aksesuarların kısa olması;

Çeşitli detaylarla seyreltilmiş tipik minimalist teknikler;

Minimum pencere dekorasyonu;

Geometrik baskılar; 

Ilımlılık ve doğallık; 

İşlevsellik; 

Pratiklik;

Boş alan.

Çağdaş tarzda iç mekânın parlak temsilcisi, plastik sandalyeler, parlak kaplamalı kulpsuz mobilyalar, zengin çok seviyeli lambalar, renkli halı ve vazolar ile birleştirilmiş pencerelerdeki stor perdeler, ortamı yumuşatan bir mobilya olabilir. Aslında, Çağdaş- minimalizm, klasik nesnelerle dekore edilmiştir. Yüksek teknoloji tarzı "soğukluk" yön eksikliği ile ayırt edilir. Bu, parlak pano ve duvar kağıtları, sıra dışı döşeme ve renkli halılar kullanılarak elde edilebilir.

Contemporary Style

Zemin ve duvar kaplamalarına geometrik baskı uygulanabilir. Ayrıca, bu desen pencereler ve mobilyalarda perdeleri süsleyebilir. Bu durumda, kumaştan yapılmış ürünler, püsküller, kıvrımlar ve benzeri eşyalarla süslenemedi. Perde olarak panjur, Roma jaluzi veya panjur kullanılması tercih edilir. Eğer bez perdeleri kullanmak istiyorsanız pencereleri süslemek için her şey kullanılabilir- ince tül örneğin. Daha sonra stil karşılanacak ve pencere açıklıkları boş bırakılmayacaktır.

Dekor öğelerinin geri kalanı idareli kullanılmalıdır. Eşleşen aksesuarlar, desen olmayan aksesuarlar olacaktır. Aksesuarların geometrik bir şekle sahip olması gerekir, örneğin bazı odalar için yuvarlak vazo veya meyve için kare plaka mükemmel bir şekilde uyacaktır. Duvarlardaki resimler ve fotoğraflar çerçevesiz olabilir.

İç mekânda parlak olağandışı parçaların varlığına izin verilir, ancak bir olmalıdır ve genel temada korunmalıdır. Daha sonra odanın geri kalan çerçevelerinin tümü, merkezi bir unsurla kolayca uyumlu bir birlik yaratacaktır.

Odanın istenen görüntüsünü oluşturmak için en uygun malzemeler şunlardır:

En uygun malzemeler için:

Cam;

Tekstil ürünleri;

Metal; 

Yapay malzemeler;

Taş

Çağdaş tasarımda doğal kumaş kullanmak daha iyidir. Doğal rengi ve dokusu, çizgilerin ve çevrenin doğallığını vurgulayacaktır.

Döşeme pürüzsüz ve parlak olabilir veya yumuşak bir halı ile kaplanabilir. Odanın bir görüntüsünü oluşturmak için kullanılan şık ve pratik bir tekniktir. Tavanlar tek renkli açık gölge olmalıdır. Basit plastik pencereler ve kapılar genel ortam için mükemmel bir tamamlayıcı olacaktır.

Renkler

Renklerin birinden diğerine düzgün akışı Çağdaş tarzın bir başka tuhaf özelliğidir. Sessiz ve donuk tonlar tercih edilir. Bunlar arasında erimiş süt, kakao, hâkî, bazı gri tonları, krem ​​rengi ve fildişi rengi bulunur. Renk deseninin monotonluğunu seyreltmek isteseniz bile, soluk renklerin izlenimini vermelidir. Böyle bir monotonluk odayı dinginlik ile doldurur ve iç durumu dengeler. 

Parlak noktalar kullanmak gerekirse, boyutları en aza indirilmelidir. Böylece odanın genel ruh halini koruyabileceksiniz. Renk düzeninin monotonluğunu seyreltebileceğiniz mükemmel bir seçenek, hayvan derisi renklendirmesidir. Zebra rengi, leopar veya kaplan desenleri içerebilir. Ayrıca mavi veya kırmızı yastık veya vazo gibi küçük aksesuarlar genel barış durumunu bozmaz.

Modern klasik tarzında mobilya

Contemporary style by ALGEDRA Interior Design

Fonksiyonellik ve ergonomi- bunlar çağdaş tarzda iç mekâna uygun mobilyaların temel özellikleridir. Ancak tasarımda bazı sofistike detayların varlığı, ana işlevinden mahrum değildir.

Özellikle popüler olan çeşitli depolama sistemleri. Daha kompakt ve yüksek kapasitede, iç mekâna daha iyi uymaktadır. Yukarıdaki orta elemente rağmen, ortam gardırop veya oyma çekmeceli olabilir. Ana etmen, bu tür mobilyaların sadece bir tane olması ve buna göre, bu tür mobilyaların zemini olacak diğer nesneler tarafından arka planın oluşturulmasıdır.

Çağdaş tarzda dekore edilmiş odanın bir özelliği, gizli aydınlatmaya sahip olmasıdır. Modern teknolojiler, lambaların güvenli bir şekilde gizlendiği nişlerin oluşturulmasına izin vererek odaya kolaylık sağlar.

Yerleşik mobilyanın net bir şekli ve doğru çizgisi olması gerekiyorsa, yumuşak mobilyalar aerodinamik şekle sahip olabilir. Düzgün çizgiler istenen oda konforunu sağlar ve dekorun geri kalanının sertliğini yumuşatır.

Çağdaş tarz iç tasarım, konfor ve işlevselliğin dış ihtişam ve şık dekordan daha önemli olduğu kişiler içindir. Bu gerçek, bu dekorun yıllarca stil sıralamasında üst olmasına izin verir.