For Consultation

Blog

İç tasarım tarihine damgasını vuran bazı eski ama ünlü iç mimarlar burada belirtilmiştir. Blogumuzun devamını  okuyarak kimler olduğunu öğrenebilirsiniz:

1. Belly Baldwin: 1903 - 1983

Maryland doğumlu Amerikalı iç mimar dekanı Preston'ta mimarlık okudu ancak iki yıl sonra bu departmanı bıraktı. 1935'te Ruby Rose Wood için çalışmaya başladı ve 1952'de kendi ofisini kurdu.

Billy Baldwin ve Edward Martin, John F. Kennedy, Mary Wells lornas, Billy Rose, Mike Nicholas ve diğerleri döneminde Beyaz Saray için ünlü figürlerin evlerini tasarladılar.

2. Thomas Jefferson: 1743 – 1846

İç tasarım ve mimariyi birleştiren ilk tasarımcı olan Thomas Jefferson, Amerika Birleşik Devletleri'nin üçüncü başkanı, Virginia Üniversitesi'nin kurucusu olup aynı zamanda binasının tasarımcısıdır ve eğitim müfredatı ve öğrenci konaklamasını ayarlaya da kendisidir. Ayrıca Monticello'da kendi evini de tasarladı.

Thomas Jefferson Designs

3. Le Corbusier: 1887 – 1965

İsviçre'de La Choux-de-Fonds'da doğan İsviçreli-Fransız mimar ve modern mimarinin öncülerinden biri, modern tasarımın teorik çalışmalarında öncü, ayrıca bir tasarımcı, ressam ve heykeltıraş ve bir mobilya tasarımcısıdır. Anlaşılabilir mimarisinin aksine, beyaz duvarları, ampulleri ve şeffaf mobilya parçalarını ve günümüze kadar kullanılan boru şeklindeki çerçevelerin kullanılmasıyla ünlüdür.

Le Corbusier modern designs

4. Elsie de Wolfe: 1865 – 1950

Amerika'da doğdu ve New York, Paris ve Londra topluluklarında bir aktris, iç mimar, yazar ve önemli figürdü. New Yorker'a göre, "Bir meslek olarak iç tasarım, Elsie de Wolfe tarafından icat edildi."

Zengin insanların evlerini koyu renkli ahşap ve ağır perdelerden yeni parlak renklerin kullanıldığı ışıklara ve samimi alanlara dönüştürdü, on sekizinci yüzyıl mobilyalarından ve aksesuarlarından ilham aldı.

5. Robert Adam: 1728 – 1792

İskoç bir mimar, mobilya ve iç mimar, hem iç hem de dış mekanlarda birçok ev ve bina tasarladı. İskoç olmasına rağmen İngiliz lezzetinin en üst seviyesi olan klasik Rokoko stilini kullandığı biliniyor. Vefat ettikten sonra Westminster Manastırı'na gömülmüştür.

Robert Adam interior designs

6. David Hicks: 1929 – 1998

En iyi cesur renkleri kullanıp antik ve modern stili bir araya getirmek ve müşterileri için çağdaş sanat eserleri için bilinen, İngiliz kökenli harika bir dekor tasarımcısı ve iç mimardır.

Orduda bir süre çalıştıktan sonra Walter Thompson ve reklam ajansı için çizim yapmaya başladı, şöhreti House & Garden dergisi evine ve annesine yönelik tasarım resimlerini yayınladıktan sonra bir iç tasarımcı olarak yayılmaya başladı.

7. Charles Le Brun: 1619 – 1690

Louis XIV tarafından "tüm zamanların en büyük Fransız sanatçısı" olarak tanımlanan bir Fransız dekor tasarımcısı, Versay bahçesinin ana seçkin tasarımcısıydı. 1660 yılında her türlü mobilya parçası üreten ve Fransız Krallığında yapılanın Le Brun’un eskizlerine, çizimlerine ve tasarımlarına dayandığını söyledi.

Ana eserlerinden biri, Pavillon de Aurore'in kubbesi olan Louvre Sarayı'ndaki Galerie de Apollon'un çatısıdır.

8. Michel Angelo: 1475 – 1564

Büyük Michel Angelo sadece bir İtalyan ressam değil aynı zamanda bir heykeltıraş, şair ve bir mühendisti. Aynı zamanda bir mimar ve iç mimardı. Ama eserlerinin en güzel örneği Lawrence Kütüphanesi. Mekanı yeniden düzenlemesi, Maniyerist hareketin kurulmasının arkasındaki nedendi. 74 yaşında Aziz Petrus Kilisesi'ni ve kütüphanesi olan Campidoglio Parlamento Meydanı'nı tasarladı, ayrıca birçok ünlü resim ve heykeli vardır.