For Consultation

Blog

Terapötik mimari terimi hasta odaklı tasarımı kapsar. İyileştirici etkiye sahip olan bir mimari yaklaşımdır. Bugün size terapötik mimari tarzın hangi yollarla hastaları etkilediğini açıklayacağız.

Mimarlar genellikle tasarımı yapılan alanlar için insanların performansını arttırmaya çalışır ve sosyal, psikolojik ve fizyolojik bakımdan ayrıntılı analizini yapmak zorundadır.  Eğer  konu sağlık açısından oluşabilecek riskler ise iyi tasarlanmış bir mimari, dekorasyon ve peyzaj tasarımı stresi azaltabilmektedir.

Tıp ve mimari diploması olan bireyler veya mimar, mühendis, iç mimar, peyzaj tasarımcıları, hasta odalarından bahçelere hastaların beden ve ruh sağlığı için çalışır.

İşte terapötik mimari uygulama yolları;

Öncelikle stresin öneminden bahsetmek gerekir. Terapötik mimaride çevresel stres çeşitli yollardan azaltılmaya çalışılmaktadır. Örneğin; gürültülü bir ortam, görsel kirlilik, rahatsız edici tıbbi kokular, kalabalık ve sıkışık bir ortam hastalar üzerinde olumsuz bir etki oluşturabilmektedir.

mimarlık firması

Bunun yerine bekleme sürelerinde hastaların rahat edecekleri bir bekleme alanı, ortamda kullanılan bir sanat eseri yatıştırıcı ve huzur verici bir etki sağlayabilir. Örneğin personel odalarının hastaların kaldığı odalardan akustik olarak ayrılması gerekir ki hastalar rahatsız olmasın veya uyku kaliteleri etkilenmesin veya başka olumsuz sonuçlar oluşmasın. Bu sebepten ötürü odaların ses geçirebilmesi ve yalıtım konuları önem arz etmektedir.

Bununla birlikte ışığın hayatımız için hayati bir önemi var. Hepimizin bildiği bir atasözü var; Güneş girmeyen eve doktor girer. Gerçekten de mutlak karanlık bir ortam yerine kullanılan doğal gün ışığı ruh halini pozitif yönden etkileyen hatta hormon üretimi üzerinde etkisi bulunan bir unsurdur. Bununla birlikte çok duvarlı bir binadan ziyade dış ortamı gören pencerelerin olduğu veya doğal ışığın girdiği binalar tercih edilmelidir.

mimarlık firması

Uygun renk kullanımı da stresi daha az seviyeye indirir. Bazı renkler insanları heyecanlandırır ve hareket etme isteği uyandırır. Bazıları huzur verir ve dinlenmeyi sağlar. Bu sebeple tasarımcılar renklerin gücünü ve olumlu etkisini kullanır.

Hasta odalarının doğa manzarasını görmesi ve doğaya erişim imkânı olumlu bir etki yaratacaktır. Bazı meditasyon ve ibadet alanları oluşturulabilir. Hastaların yürüyüş yapmasına elverecek bir koridor, canlı çalınan dinlendirici bir müzik, kamusal alanlarda ferah bir ortam olumlu etkiler yaratır.

mimarlık firması

Diğer bir taraftan hasta veya aileleri bir şekilde oda içindeki gece lambası, okuma ışığı veya bazı aktivitelerini gerçekleştirmek için net görsel ipuçlarına veya eşyaları için bir depolama alanına/dolabına ihtiyaç duyabilir. Bu sebeple uygun tabelalar ile hasta veya hasta yakınları yönlendirilmeli ve konforları sağlanmalıdır.

Eğer geleceğin hastanelerinin mimarisinden konuşuyorsak mutlaka bina ve tasarımı terapötik mimari unsurlarını içermelidir.

mimarlık firması

Bu sebepten planlamacılardan başlayarak, mimar, mühendis ve tasarımcılara önemli bir görev düşmektedir. Atmosferin havası, alanı kullanan bir kişinin algısında ve ruh halinde olumlu bir değişikliğe sebep olabilir. Güzel panoramalar ve bazı manzaraya sahip bir bahçe tasarımı hastanın stres seviyesini azaltır ve hastayı sakinleştirir.

Doğal ve ekolojik malzeme seçimi ise binanın doğaya uyumlu veya doğa içerisinde olması ortamı daha olumlu hale getirir.

mimarlık firması

Sonuç olarak terapötik mimari geleceğin sağlık tesislerinde önemli bir etkiye sahip olacak gibi gözükmektedir. Profesyoneller olarak hastaların ve insanların sağlığını düşünüp amacına uygun mimari yapılar, dekorasyon ve peyzaj ögeleri inşa ederek, stres seviyesini düşürücü ögelerin kullanımını teşvik ederek terapötik mimarinin iyileştirici gücünden faydalanmayı ve hastanın fiziksel ve biyolojik yapısında meydana gelen hasarı en aza indirgeyecek mimari tasarımlarla bu duruma katkıda bulunabiliriz. 

Algedra Mimarlık ve İç Tasarım Hizmetleri olarak bizimle çalışan her canlının kıymetli olduğunun farkındayız ve projelerimizde müşterilerimizin sağlığını koruyacak ve ruh sağlığına olumlu etkide bulunacak tasarımlar ve bilinçli yaklaşımlarla eşsiz iç tasarımlarımızla sizin yanınızdayız.

Sağlık iç tasarım projelerimize göz atmak için tıklayın.