cloudfront
İç Mimarinin Başlangıcı

İç Mimarinin Başlangıcı

Daha önce iç tasarımda, mekanların bölünmesi inşaat sürecinin bir parçası olarak içgüdüsel bir şekilde oluştu. Zaman geçtikçe, kurallar ve koşullar belirlendiğinde, iç tasarım mesleği, endüstriyel gelişimin bir sonucu olarak ortaya çıkarak mimarlığın karmaşıklığı, toplumların gelişmesi sonucunda kendini gösterdi.

Taş Devri'nde ev ve tasarımın fonksiyonel ve pratik kısmı üzerinde duruldu, böylece mağara duvarlarını çizimlerle süslediler. Bunun, evlerin iç tasarımının ve bakımının içgüdüsel olduğunu ve insanın zekasını gösterdiği düşünülmektir. Bazı insanlar deri, yün, ahşap ve çamuru hala uygun evler oluşturmak için kullanıyorlar.

Athenian Acropolis,Greece

Mısırlılar, Yunanlılar ve Romalılar:

Mısırlılar, yaşam tarzlarını ve tarihlerini belgeleyen evlerinin ve binalarının duvarlarındaki çizim ve süslemelerle tanınırlar. Binaları, işçiler ve yoksul aileler için basit ve ilkel; kraliyet ailesinin zenginliklerini göstermesi ve tanrılarını tatmin etmesi için lüks ve büyük olmak üzere iki bölüme ayrılır. Medeniyet ve sivil bu yaklaşım, tanrıların ve dinin adı olan iç tasarımları ve dekorasyonları günümüzde hala önemlidir.

Eski Mısır'ın Roma ve Yunan medeniyetinin çökmesinden sonra, şehirler Roma ve Yunan'ın mimari zevkine, demokrasiye ve daha sonra beyan edilen haklara uyacak şekilde dramatik bir şekilde değiştirildi, insanlara evlerini kendi yollarıyla dekore etme ve tasarlama özgürlüğü verildi. Özellikle Yunanlılar, büyük sütunlar, güzel vazolar ve tablolara dayanan dev binaları için katı yasalar uyguladılar.

Bu dönemlerden sonra Avrupa'da, özellikle İtalyan Rönesans'ında yaygın olan Gotik mimaride yeni tasarımlar yaratıldı ve yine tavanları süsleyen heykeller, mobilyalar ve duvar resimlerinde görülebilen ayırt edici tasarım din etrafında döndü. Duvarlara, güzelliğe ve işleve verilen dikkat neredeyse aynıydı.

Baroque style

XVIII. ve XIX.  yüzyılda sanatsal abartı ile karakterize edilen Barok tarzı yayıldı ve Sanayi Devrimi, Art Deko ve Art Nouveau dönemi, iç tasarım dekor, hem zengin hem de yoksullar için açık bir bilgi haline geldi. Sanayi Devrimi döneminde moda dergileri yaygınlaştı.

İç tasarım birçok kültürden etkilendi ve seyahat kolaylığı ve dünyanın farklı ülkeleri arasında haber aktarımı nedeniyle çeşitli sanatların bir kombinasyonu haline geldi ve her bir tasarımcı ve bireyler tarafından kişisel görünüm ve stil ortaya çıktı.

XX. ve XXI. yüzyılda modernizm ve postmodernizm ortaya çıktı ve tasarımcılar uzun yıllar sahne arkasında kaldıktan sonra toplulukta ünlü yüzler haline geldi. İç tasarım, tıpkı Elsie de Wolfe gibi herhangi bir tasarımcı tarafından edinilen bir meslek ve iş haline geldi. Kendisi tarihteki ilk kadın tasarımcıdır.

old interior design

I. ve II. Dünya Savaşı’ndan sonra, refahın, ilerlemenin ve medeniyetin geri dönüşü vardı ve banliyölerde inşaatta çalışmak için koşan büyük bir insan akını oluştu, birçok insan gelirlerini artırmak amacıyla  iç mekan tasarımında gerçeklikten bir kaçış  yolu olarak çalışmaya başladı ve evde giyinme odalarının yaratılması ve yaygın olarak eski antika tarzın kullanılması gibi bazı değişiklikler görüldü.

Bugün, eski moda ve modern tarz yayılmaya devam ederken, hala seçici bir çağda olduğumuzu söylemek lazım.

Binlerce yıllık gelişimden sonra, insanlar homojenlikten ziyade zevklerine uyan en iyi modeli seçebilirler, bugün iç tasarım çok çeşitli ve hızlı bir şekilde gelişmektedir.
İlginizi çekebilecek makaleler