For Consultation

Blog

Rocaille veya rokoko, bir istiridye veya süslemelerin esinlendiği eğri çizgilerle düzensiz şekilli bir kabuğa işaret eden bir kelime ve iç dekorasyon sanatı olarak kabul edilir.

18. yüzyılda ortaya çıkan bu sanat tarzı, barok tarzın bir uzantısı, ancak estetik standartları pürüzsüz ve hassas. Bu tarz özellikle Almanya ve Fransa'da gelişti ve 1789 Fransız Devrimi'nden sonra Fransa'da özelliğini kaybetti.

Dekorasyon, mimari, iç ve dış tasarımların yanı sıra mobilya, fotoğraf ve heykele ait sanata verilen isimdir.

18. yüzyılda Fransa'da ortaya çıkan, hareket ve canlılık sağlayan statik kalıplara hitap eden dekoratif tekniklerden biri olan klasik varlık nedeniyle ortaya çıkan bu sanat geleneksel Arap Arabesk dekorasyon sanatından esinlenmiştir.

Rococo decorating style

Rokoko tarzının ortaya çıkmasına neden olan faktörler:

Avrupa'nın bir refah durumunda yaşadığı düşünüldüğünde, refahın yayılması ve sosyal yaşamın genişlemesi durumuyla birlikte ortaya çıktı. Bu model 1715'te yayılmaya başladı. Prensler ve soylular kırsaldaki büyük konaklarına dönmek yerine Paris'te yaşamayı tercih ettiler. Otel Matignon gibi "oteller" olarak bilinen binalar inşa ettiler.

Le Brun tarafından sunulan aristokrasi destinasyonlarına odaklanmak yerine soylular, evlerini içeriden süslemekle ilgileniyorlardı. Mühendisler süslemelerini bir kabuk şeklinden icat ettiler ve bu tarz fotoğraf, heykel, mobilya vb. alanlara yayıldı.

Modern Rococo Art

Sanat yaşamını, özelliklerini ifade eden ve somutlaştıran bir yönü olarak rol almaya başladı. Rokoko sanatı, Barok sanatın mümkün olan maksimum dekorasyon derecesine ulaştıktan sonra ortaya çıktı, bu yüzden içeriden yansıtmaya başladı ve böylece yeni stil, zemini güzelleştirmeyi amaçlayan döşemeden başladı.

Rokoko sanat özellikleri:

Ana hedefi sevinç ve eğlenceyi yaymak ve yeni sınıf toplumunun arzu edilebilirliğini elde etmekti.

Bu sanat, kutsalın algısını düşüren ve doğanın ötesinde antik efsaneleri de içeren dini doğası ile biliniyordu. Etkileri fotoğraf ve heykelde ortaya çıkmasına rağmen, kendisi dünyevi bir tiyatro şeklini aldı.

Bu eşsiz stilin hassasiyetinde, inovasyonunda ve zarafetinde ortaya çıkması, fotoğrafçı Watteau'nun eserlerinde kullandığı ve sanat tarzında yeni yönüne büyük bir geçiş olarak kabul edilen stili sayesinde oldu.

Rokoko sanatı, Barok'ta olduğu gibi krallar için özel bir sanat değildi. Ama aristokrasi ve büyük orta sınıf sanatıydı. Rokoko döneminde duyusal ve estetik yön ortaya çıktı. Bu şehvetli güzelliği sergilemek için abartılı ve aşırılığı ile karakterize edildi. Açıkçası, bu eğilim sanatta zevk ve rahatlık arayan boş ve yorgun bir topluluğun doğal sonucu gibi görünüyor.

ALGEDRA iç tasarım ekibi, lüks ve üst düzey saray ve villaların dekorlarında sanat ve modern tasarımları birleştiriyor olup farklı benzersiz iş portföyümüze bir göz atarak, villa ve saray tasarımınız hakkında görüşmek için bizimle iletişime geçin.