cloudfront
islami iç tasarım

Şam'ın antik kentinin terziler caddesinde Just kralı Nureddin Zengi tarafından otantik bir eski okul inşa edildi, inşaat MS 1167'de başladı ve Şam'daki İslam mimarisi ve iç tasarımında Selçuklu stilinin orjinalliğini temsil etmektedir.

 İç tasarım şirketi

Oryantal Selçuklu stilinin Şam'da büyüdüğü ve yerel Arap sanatları ve el sanatları ile birleştiği ve İslam sanatının yeniden canlanma evresine, daha önce hiç yapılmadığı bir biçimde ortaya çıktığı ve devam ettiği yer Nureddin Rein'de bulunuyor.

İç tasarım şirketi

Okulun yüksek ahşap kapılı oldukça büyük bir kapısı vardır ve üzerinde kaligrafi yazılı bir işareti vardır.

 İç tasarım şirketi

Okul dikdörtgen bir zeminde kuruldu ve çatı sekizgen şeklinde kısa beyaz minareli tahtadan yapılmıştır.  Avluda ortada güzel bir çeşme bulunan kare biçimli alan olmakla birlikte, zemin döşemesi de Bazalttandır. Okulun içinde mukarnaslı, çok benzersiz ve muhteşem bir kubbenin altına yerleştirilmiş Nureddin Türbesi vardır. Kubbe, kubbenin dairesel gövdesini döndüren üç kat mukarnaslı, küçük açıklıklar bulunan kare bir kaideye asılmış çok sayıda katmandan oluşmaktadır. Havanın ve ışığın içeri girmesine izin verilmiştir.

İç tasarım şirketi

 

Bugünlerde okul cami olarak kullanılıyor. Ve eski ihtişamını geri getirmek için 2011 ve 2014 arasındaki dönemde bir onarım sürecine tabi tutulmuştur.

Ünlü Endülüs coğrafyacısı ve gezgin İbn Jubayr, bir zamanlar mekanı şöyle tanımlamıştır:

 “Dünyanın en güzel okullarından biridir ve iç bahçenin ortasında harika bir kuyuya akan dar bir akıntıya sahip zarif bir devasa binadır.’’
İlginizi çekebilecek makaleler