cloudfront
Rokoko iç tasarımı

Aşırı süslü dekorasyonlarıyla ünlü Rokoko tarzı, sarayların iç tasarımını ve kraliyet evlerinin kalite ve sağlamlığını vurgulamak için seçilen iyi bir iç tasarım.

Rokoko tarzı 18. yüzyılda 1730'da Fransa'da geç Barok döneminin bir parçası olarak ortaya çıktı, ancak dekoru ve ekstravagantlık hala lüks modern villalarda görülüyor.

Bu iç tasarım stilini özel kılan nedir ve güncelliği ne kadar önemlidir?

Başlangıçta, Rokoko tarzı sadece iç dekorasyon için geliştirilmiş ve uygulanmış, daha sonra mimariye genişlemiştir.

Rokoko stilini diğer tarzlardan ayıran şey tasarımlar, dekordaki ayrıntılı süslemeler, kavisli serpantin çizgileri ile şekillerin akıcı ve zarif hareketidir. Rokoko tarzı iç mekanın amacı, odanın tüm unsurlarını bir sanat eserine dönüştürmektir.

Rokoko iç dekorasyon

Mobilya ve dekorun uyumlu bir şekilde alana yayıldığı alışılmadık bir düzen ile dekor ve oda şekillerinde asimetri hakimdir. Odalar arasındaki kolay fonksiyonel bağlantı, akışkanlık konseptinin bir parçası olarak kolay hareketi sağlar.

Simetri eksikliği, Rokoko tasarımının en göze çarpan özelliğidir.

best interior design company in İstanbul

İç dekor detayları ve altın, çini porselen, sofra takımları, vazolar ve yemek takımları, iç mekanın son dokunuşları için kullanılan küçük heykeller ve şamdanlar bulunur.

Kıvrımlar ve kabuk, Rokoko tarzının en ünlü şekilleri ve renkli resimler, çiçek yaldızlı desenler şeklindeki motiflerdir.

Rokoko renkleri ve malzemeleri

Rokoko tarzı açık parlak renk paleti ile tanınabilir: altın, beyaz, pastel ve yeryüzü renkleri. Mavi ve altın veya açık yeşil ve soluk pembe, bej ve altın ortak kombinasyonları kullanılır.

Çok pahalı kumaş katmanları bulunur. Altın çerçevelerle birlikte çiçek motifli desenli ipek en zarif görünümü yaratır. Uzun boylu dar pencereler zengin kumaşlar el yapımı perdeler ile dekore edilmiştir.

En iyi iç tasarım şirketi İstanbul

Tavan ve duvar dekoru

Yüksek tavan, sığ kabartma, yarı dairesel kemerli duvarlar ile dekore edilmiştir. Zengin sıva, pervaz ve süsleme işleri ile dekore edilmiştir. Sıva, çoğunlukla saraylarda süslemede kullanılan alçı ve tebeşir karışımıdır. Sadece beyaz ve altın dekor elementleri için değil, aynı zamanda ağır taş kullanılamayan yerlerde mermer taklidi için özel teknik el yapımı renkli sıva da kullanılmıştır.

best interior design company in İstanbul

Düzgün açıları elde etmek için tavan ve duvarlar, alçı kapaklarla ortadan kaldırılarak tavan ve duvarlar arasında görünmez bir geçiş yaratır.

Hem tavan hem de duvarlar zarif ve kavisli bir süslemeye sahiptir.

Rokoko aynalar

Mekan hissi yaratmak için aynaların kapsamlı kullanımı bu tarz iç mekan için ayırt edicidir. Rokoko tarzı aynalar, çeşitli şekillerde ve benzersiz tasarım formlarında süslenmiş ve oyulmuş yaldızlı çerçevelerde çerçevelenmiştir.

Rokoko tarzı mobilyalar

Hassas mobilya "Cabriole" ile zarif ve hafif - ince bükülmüş bacakları vardır. Dönen oymalar ve detaylar, yaldızlar ve eğlence ve sosyalleşme amacıyla rahatlık için tasarlanmış asil desenli döşemelerin kullanıldığı benzersiz el yapımı parçalar bulunur.

En iyi iç tasarım şirketi İstanbul

Sandalyeler, küçük sehpalar, komodin, konsollar ve mermer üstlü komodinler gibi oda başına birçok mobilya parçası vardır. Çiçek ve geometrik desenlerle süslenmiş ustalar tarafından yapılan ince mobilyalar yer alır.

Rokoko tarzı yatak odası son derece zarif ve göz alıcıdır. Yatak başı dekoruna çok dikkat edilir.

En iyi iç tasarım şirketi İstanbul

Rokoko tarzı modern iç tasarım

Rokoko tarzı dekor rüya gibi ve aristokratik tarzı ile günümüzde bile en abartılı iç mekanlara ilham veriyor.

Modern saray tasarımlarında ve lüks villalarda geçişli Rokoko görünümünü görebilirsiniz, modernist bir yaklaşım ve yenilikçi malzemelerin kullanımı ile orijinal dönem versiyonunun cazibesini koruyan daha çağdaş görünümler yaratılır.

Görkeminden dolayı, Rokoko tarz iç mekan en lüks ev tasarımları için yapılan bir seçimdir.

Bu tarz bir iç mekan ile evinizi muhteşem bir saray yapmak ister misiniz?

Daha fazla tasarım ilhamı için portföyümüzü ziyaret edin.
İlginizi çekebilecek makaleler