For Consultation

Blog

Zenshūyo veya 'Zen Stili', köklerini Japon Budist mimari tarzından, adını Budizm'in Zen mezhebinden alan bir Japon tasarım stilidir. Zen, Çin Song Hanedanlığı mimarisiyle ortaya çıkmıştır ve 12. yüzyılda Japonya'ya ulaşmıştır.

Zen iç tasarımı ile sade ve minimalist bir yaklaşım benimsenerek evinize denge, sükunet ve ahenk getirilmesine odaklanılmıştır. Zen stilinin arkasındaki fikir, evinizi bu hızlı tempoda, gürültülü dünyada meditasyon yapabileceğiniz, rahatlayabileceğiniz ve huzur bulabileceğiniz bir yer yaratmaya odaklanır.

Zen barışı, bir evin sağlaması gereken huzur ve meditasyon durumunu ifade eder. Bazıları Zen'in Budist maneviyatı ile ilgili bir şeyleri olduğunu söylüyor. Zen'den ilham alan iç tasarım dünya çapında moda olduğu için, BAE'deki en iyi iç tasarım şirketi olan Algedra iç tasarım, bu ilhamın özünü aldı ve Zen'den ilham alan bazı harika projeler teslim etti.

Denge

Zen tarzı bir iç tasarımın sunduğu tam sükunet ve huzurdan yararlanmak için dengeyi doğru tutturmak çok önemlidir, iç huzuru ve denge hissini uyandırmak ve kişisel olarak size neyin uygun olup olmadığını belirlemek için büyük çaba ve bilinç gerekir.

oturma odası iç tasarımı

Açık alanlar

Her odada açık alanlar olmalı, temiz çizgilerle düzensiz hiçbir şey olmamalıdır. Yani enerjiyi serbest bırakmak için tüm engeller kaldırılmalıdır. Tabii ki, tüm duvarlar yıkılmaz, ancak bunu sınırsız, bir odadan diğerine akan temiz bir su akışı olarak düşünün.

mimarlık firması

Renkler

Zen tarzı doğal ışıkla aydınlanır. Doğal ışık ve gün ışığını taklit eden yapay ışıklara güvenmek, yalnızca aydınlatma yerine ambiyans yaratacaktır. Renkler çok önemlidir, bu nedenle sert ve koyu aydınlatmalardan kaçınılmalı, gri, kahverengi, beyaz gibi tonlarda düşük etkili renkler kullanılmalı ki evdeki doğal yeşil unsurlarla rahatlık ve uyum sağlasın.

minimalist ev dekorasyonu

Doğaya davet:

Doğayı evinize davet etmek Zen için olmazsa olmazdır, ahşap mobilyaları masa, sandalye, kapı ve hatta zemin için kullanabilirsiniz. Çakmaktaşı, kaya ve küçük bitkilerin kullanımı oksijen, temiz hava sağlar ve dinginlik yaratır.

ev dekorasyonu

Uyum

İç tasarımda ahenk yaymak bir zorunluluktur. Zen tarzı, mutfaklarda, banyolarda, odalarda, avlularda ve bahçelerde minimalist yaklaşımla uyum ve rahatlığı yansıtır. Aradan çağlar geçmesine rağmen, Zen kalitesindeki dekor geleneksel olarak hala uyumlu ve akılda kalıcıdır, ancak günümüzde bunu biraz modernlikle görüyoruz. Doğal bir kumaş hasırın üzerine yerleştirilmiş çay masaları ve kanepeler ile birlikte yer minderlerini hayal edin. Çok raflı duvarlarda bazı süslemeler ve mumlar, orta klasik portreler, bambu bitkileri, yumuşak, ışıklı çatılar bulunur.

yemek odası tasarımı

Üstelik etrafınızdaki doğa ve geniş bahçeler ile özgür olma hissi; yeşillik sitenizin kontrolünü ele geçirir ve sizi meditasyonda tutar. Evin etrafındaki dekorasyon ve içindeki dekorasyon, iyi düzenlenmiş bir senfoniye sahiptir, bu, evler ve bahçeler ile daha dönemsel stilleri görebileceğimiz Algedra ev dekoruna benzer.

Şimdi, Zen stilinin yukarıdaki açıklamasından sonra, Zen'den ilham alan bir dünyada dekorasyonu ve kokusundan doğayı kucaklayan göz alıcı ışıltılı renklere kadar yaşamanın nasıl olacağını hayal edebilir ve hissedebiliriz. Bu sadece bir stil değil, aynı zamanda bir FELSEFE!