For Consultation

Blog

Fas dekorasyonları İslami tarzdan çok etkilenmemiştir ve diğer İslam dekorasyonlarına kıyasla yavaş ilerlediği için kullanılmaktadır. Bu süslemeler villa, Granada, Marrakeş ve Fez'de popülerdi ve birçok yazar bu stili Endülüs medeniyeti ve dekoruyla ilişkilendirdi, sadece bu medeniyeti birbirine bağlayan karakterleri aktive etmelerine bağlandı. 

Fas dekorasyonlarında kullanılan en yaygın renkler 

Kullanılan en ünlü renklerden bazıları yeşil, bej ve beyazdır. Duvar süslemeleri genellikle beyaz gibi açık renklerde ve bazen dekore edilmiş bir sıva şeridi ile ayrılmış iki renktedir.

 Moroccan Decoration

Tavan Süslemeleri 

Tavanlar genellikle beyazdır, ancak bazen dikey kirişlerle kesişen yatay bir ahşap kirişlere sahiptir. Beyaz renk Fas dekorasyonundaki temel renktir. Duvarlarda veya tavanlarda kullanılmazsa, mobilyalara, yani minderlere, yastıklara veya yaygın olarak yayılmış alçı süslemelerin bazılarına dahil edilmelidir. 

Moroccan Ceilings

Ahşap ve mimari kullanımı

Açıklıkların yerini genellikle Fas mimarisinde form veya kemerler alır. Bazen ahşap cevherlerine veya metallere bağlıdır. Ana kapılarda altın rengi kullanılır ve mobilyalar genellikle zeminler ve Fas dekorundaki rolleri için çoğunlukla iç içe iken, genellikle kahverengi veya siyah ahşaptır.

Moroccan Decoration 

Zeminler Fas dekorunun en önemli unsurları olarak kabul edilir ve kullanılan malzemeler şunlardır: 

- Çok renkli halılar 

- Farklı şekil ve renklere veya sade ve dekoru son derece etkileyen küçük süslemeli veya halılara sahip seramik zeminler

- 45 derece, siyah, koyu yeşil veya beyaz satranç tabanları 

- Mozaik sık sık zemin ve duvarlarda kullanılır 

Fas dekorunu ayırt eden en ünlü unsurlar

- Geniş duvarlar kullanarak girişlerin içine ve bahçelere çeşmeler yerleştirmek. 

- Pencerelerde bitki kullanma; bu dekor tarzında ve onu ayıran çok çeşitli renkler kullanılır.

- Lastiklerin ve oturma yerlerinin kullanılması; aksesuarlar ve askılar genellikle yatak odasında kullanılır.

- Dış: Fas tarzı teras, balkon veya bahçedeki dış mekanlarıyla ünlüdür. Aydınlatma olarak tavandan sarkan ışıkların kullanımını çok yaygın göreceksiniz.