For Consultation

Blog

Dekor kelimesi, mekânda bulunulan pozisyona (ofis, tiyatro, ev, dağ evi, alışveriş mağazası, bankalar, oteller, vb.) uyum sağlamak, hazırlamak ve sipariş vermek anlamına gelen Fransızca bir kelimedir. Bu tanım, anlaşıldığı üzere kelimenin anlamının sadece dekorasyon anlamına geldiğine dair yaygın inancı reddediyor.

Başarılı bir dekorasyon, mekânda istenen işleve uyan ve kullanımdaki zorluk nedeniyle psikolojik hasara veya rahatsızlığa neden olmayan, çok önemli bir faktör olan ve dikkate alınması gereken dekorasyondur. Bu nedenle, dekor, sitenin konumu ve boyutu sabit olsa bile tercihlerine göre her bir bireyle uyumlu olmalıdır. Bu, dekorun psikolojik etkilerinin önemini ve kullanıcı ile iç mimar arasındaki iş birliğinin önemini belirler.

 home decor planning

Sonra akıllara bir soru geliyor. İç mimari ve okullar, kütüphaneler, kamu hizmetleri, hastaneler ve oteller gibi halka açık yerlerin kullanıcıları arasındaki iş birliği nasıl çalışır? Bu durumda estetik boyut, işçiler ve alanın günlük kullanıcıları üzerinde çok önemli bir etkiye sahip olduğu için kontrol altındadır, bu nedenle bir iç mimar, fikirlerini veya başka bir yerde kullanılan aynı tasarımı tekrarlamamalıdır. 

Ev Dekorasyon Bölümleri:

İki bölüme ayrılmıştır.

  1. İç Tasarım: Mekanlar (iç mimari veya mekânın iç koordinasyonu) ve iyi iç tasarım, iç mekân tasarımcısı ile boşluk alanını gerekli işleve uyacak şekilde tasarlayan ve koordine eden mimar tasarımcı arasındaki iş birliği ile sağlanır.
  2. Dış Tasarım: Mekânın fonksiyonelliği ve mekân kullanıcılarının psikolojik eğilimleri üzerine çalışır. Geçmişte, insanlar iç ve dış tasarımı her yönüyle ilişkilendiriyorlardı, ancak bu inanç değişti; artık her zaman aynı iç ve dış tasarımı kullanıyorlarsa kullanıcılarda sıkıntıya neden olduğu için değiştiriliyor.

 home decor

Yeni ve hâkim olan (yeni olmasa da) renk tonları koordinasyonuna ve ahşap kumaşlar, metaller vb. malzemeler arasındaki etkileşime güvenmek ve yeni fikirler üretmek ve sol-sağ simetriden ve tasarım elemanlarında fazlalıktan uzak durmaktır.

mason jar decors